DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 3 minut

Wyzwania branży fashion w obszarze e-commerce

Innowacyjne technologie zmieniają sposób, w jaki szyte są ubrania, jak się je kupuje i nosi. Dzięki temu moda staje się bardziej dostępna, spersonalizowana i zrównoważona. Z Radosławem Olejarskim rozmawialiśmy na temat tego, w jaki sposób można wykorzystać narzędzia AI w branży fashion i jakie są największe wyzwania w zarządzaniu e-commerce w branży mody luksusowej o profilu sportowym.

Czym na co dzień zajmujesz się w swojej pracy i za co jesteś odpowiedzialny?

Pełnię funkcję e-commerce managera w S’portofino i w dużym uproszczeniu jestem odpowiedzialny za rozwijanie platformy e-commerce w kierunku poprawy doświadczenia zakupowego klienta.

Jakie największe wyzwania zauważasz w zarządzaniu e-commerce w branży mody luksusowej o profilu sportowym?

S’portofino to marka premium aspirująca do mody luksusowej. Na każdym rynku jest inaczej, różne marki są rozpoznawalne w różny sposób. I to jest właśnie wyzwaniem, ponieważ często jesteśmy pierwszymi którzy daną markę mają w portfolio na rynku. ​​Z punktu widzenia e-commerce trudnością jest zaplanowanie nowych rozwiązań technologicznych, które będą wiązały się z prowadzeniem działań przez kolejne lata. Prowadzenie takich długofalowych projektów wymaga zabezpieczenia zasobów osobowych, technicznych finansowych etc. Dość dużym wyzwaniem jest również bardzo szybko zmieniające się środowisko technologiczne, w którym zmiany są nieustanne. Na rynku pojawiają się nowe narzędzia, które nie są jeszcze dobrze przetestowane przez inne firmy. I wówczas musimy podjąć decyzję czy chcemy być innowacyjni czy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań.

W ostatnich latach widzimy, że nowoczesne technologie zmieniają sposób, w jaki szyte są ubrania, jak się je kupuje i nosi. Dzięki temu moda staje się bardziej dostępna, spersonalizowana i zrównoważona. Jakie innowacyjne rozwiązania obecne są w branży fashion i czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

Nowe technologie zmieniają nie tylko funkcjonowanie branży modowej, ale i interakcje między marką, a jej odbiorcami. Dla sklepów internetowych od zawsze bardzo dużym wyzwaniem było i jest dopasowanie odzieży do konkretnej sylwetki. W odpowiedzi na to pojawiają się na rynku rozwiązania technologiczne, które pomagają dobrać klientom właściwy rozmiar. Mam tutaj na myśli cyfrowe przymierzalnie czy skanowanie 3D. VTO (Virtual Try-On) przyczyniają się do zmniejszenia współczynnika zwrotów, które wynikają głównie z niedopasowania rozmiaru czy ze złego kroju produktu. Ponadto udowodniono, że wirtualna przymierzalnia wpływa pozytywnie na konwersję, a sami konsumenci są zadowoleni z rezultatów. Jednak myślę, że w tym obszarze jest jeszcze wiele elementów do dopracowania, aby wrażenia zakupowe online były jak najbardziej zbliżone do tych offline’owych.

A jaką widzisz rolę edukacji w kontekście budowania relacji z klientem?

Jeśli klient posiada swoje potrzeby czy przyzwyczajenia zakupowe to możemy obserwować, w jakim kierunku się one zmieniają. Jednym z takich przykładów jest chociażby coraz bardziej popularna odzież recyklingowa, co świadczy w dużej mierze o tym, że świadomość klientów w tym aspekcie jest coraz większa. Widząc te trendy w branży fashion cały czas poszerzamy naszą ofertę o marki ze zrównoważoną modą w tle. Staramy się edukować naszych klientów w postaci proponowania im materiałów np poradników, możliwości testowania odzieży i sprzętu sportowego czy opinii sportowców i ekspertów mody. W naszym przypadku moda koresponduje ze sportem, więc łączymy te dwa obszary i dzielimy się na ten temat wiedzą z naszymi konsumentami.

Jakie trendy/ zmiany w zachowaniach klientów obserwujesz w ostatnim czasie?

Na pewno zmienia się sposób dokonywania płatności i największa różnica jest widoczna, jeśli porównamy rożne grupy pokoleniowe i ich preferencje w tym obszarze. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też platformy marketplace’owe, czego przykładem są producenci odzieży. Wcześniej stawiali na dystrybucję pośrednią z udziałem podmiotów zewnętrznych, a obecnie chcą rozwijać własne kanały i być widoczni np jako oficjalne sklepy na Allegro. Klienci są też coraz bardziej świadomi różnych problemów środowiskowych i poszukują mody zrównoważonej. Jednak nie chodzi tutaj tylko o samą obietnicę, ale o realne działania w kontekście zrównoważonego sposobu produkcji, pakowania itd. Widocznym trendem jest również wchodzenie marek stricte fashion w kolaborację z markami o sportowym DNA. Świat wielkiej mody i sportu przenika się coraz częściej. Znane marki luksusowe chętniej podejmują współpracę z producentami odzieży sportowej, a każda ze stron ma w tym swój cel. Pasjonaci i profesjonalni zawodnicy oczekują od ubrań treningowych nie tylko komfortu, ale również ciekawego stylu. Z kolei luksusowe marki szukają sposobów na dotarcie do szerszej społeczności.

W jaki sposób można wykorzystać narzędzia AI w branży fashion?

Na pewno trzeba wyodrębnić wykorzystywanie technologii AI w organizacji od wykorzystania jej w branży fashion. AI pomaga w automatyzacji procesów, co pozwala firmom zaoszczędzić czas i zasoby. Potencjał sztucznej inteligencji można wykorzystać w różnych zadaniach, takich jak automatyzacja obsługi klienta za pomocą chatbotów, tworzenie opisów produktowych itd. Jednak warto podkreślić, że każde wykonane zadanie wciąż wymaga ostatecznej weryfikacji przez człowieka. W przypadku branży fashion można za pomocą AI dopasować komunikat reklamowy do etapu ścieżki, na jakim znajduje się klient. Można również wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji do odczytywania tego, co znajduje się na zdjęciu i zaproponowania klientowi produktów podobnych wizualnie do tego, czego szuka. Jeśli nawet dana rzecz nie jest dostępna w rozmiarze danego klienta, to widzi on alternatywne produkty dostępne w tym rozmiarze. Wydaje mi się, że jednak potencjał tego typu rozwiązań jest dużo większy i już za jakiś czas wejdzie on na kolejny, bardziej zaawansowany poziom.