DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 11 minut

Odkryj trendy, szanse i zagrożenia, które będą miały największy wpływ na rozwój rynku e-commerce w 2024 roku. Eksperci z Digital Experts Club podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co czeka branżę e-commerce w 2024 roku.

Tomasz Szlom- Dyrektor ds. e-commerce w Grupie Neuca

Wchodzimy w nowy rok z oczekiwaniami, ale i wyzwaniami. Zaczynając od wyzwań, które łączą się z sytuacją makroekonomiczną to istotnym trendem będzie dalej optymalizacja. Rosnące koszty wpływające na zyski przedsiębiorstw i finalną cenę produktu dla klienta, wciąż będą powodować konieczność zwracania szczególnej uwagi na miejsca, gdzie można je ograniczać bez wpływu na oferowaną na końcu jakość. Rywalizacja cenowa uporządkowana nieco przez dyrektywę omnibus dalej będzie wpływać istotnie na ofertę, powodując konieczność oferowania różnorodnych zachęt w formie rozbudowanych promocji, aby pozyskać, jak również lojalizować klienta. Mimo rosnących cen, polskie społeczeństwo coraz bardziej poszukuje jakościowych produktów, dlatego trzeba zwracać uwagę na ten trend.

Wysoka jakość idzie w parze z troską o środowisko, ponieważ młodzi internauci są w stanie zapłacić więcej za produkt, który spełnia wysokie normy. Są też skłonni zapłacić więcej za produkty z firmy, która świadomie ogranicza swój negatywny wpływ na środowisko i jasno o tym mówi. Coraz bardziej świadomy polski klient potrzebuje poczucia, że oferta skrojona jest pod jego potrzeby. Obserwować zatem będziemy coraz silniejszy trend personalizacji w oparciu o dane. Z jednej strony trzeba te dane odpowiednio zebrać uwzględniając zmiany, które serwuje nam Google. Z drugiej strony bardzo ważne będzie ich umiejętne wykorzystanie i to na pewno przy wsparciu sztucznej inteligencji. Polscy klienci poszukują też rzetelnej wiedzy, wsparcia w decyzji zakupowej w przypadku chociażby elektroniki czy droższych kosmetyków. Istotna zatem będzie współpraca z liderami opinii, ekspertami którzy uwiarygodniają wszelkie porównania czy rankingi produktów.

Ostatnim z trendów, na który chcę zwrócić uwagę jest oczywiście konkurencyjność polskich ecommerce ów, wychodzenie poza granice naszego kraju. Trend ten dalej będzie się rozwijał, ponieważ mamy wiele sukcesów w tym zakresie. Przy presji cenowej, rosnących kosztach, ale i już nie tak szybko rosnącym polskim rynku jest to kierunek dający podstawę do dalszych dynamicznych wzrostów.

Rafał Urtate- Founder w Wolno

AI i Automatyzacja – nowe wymiary efektywności

Jednym z kluczowych trendów, który będzie dominował w 2024 roku będzie dalszy rozwój sztucznej inteligencji (AI) oraz automatyzacji. Firmy coraz bardziej zdają sobie sprawę z potencjału, jaki niesie ze sobą wykorzystanie AI w procesach marketingowych. Dzięki zaawansowanym algorytmom, AI pomaga w personalizacji treści, analizie danych oraz optymalizacji kampanii. To pozwala osiągnąć lepsze wyniki przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. W 2024 roku możemy spodziewać się jeszcze większego wzrostu inwestycji w tej dziedzinie, co z kolei skutkować będzie bardziej zaawansowanymi narzędziami i strategiami.

Content Video – król wśród treści

Content wideo nie zwalnia tempa i w 2024 roku utrzyma swoją dominującą pozycję. Konsumenci coraz chętniej sięgają po filmy i materiały wideo, a platformy społecznościowe i strony internetowe umożliwiają łatwe udostępnianie tego rodzaju treści. Dla marketerów jest to doskonała okazja do budowania więzi z klientami i przekazywania bardziej angażujących przekazów. Warto inwestować w produkcję wysokiej jakości treści wideo oraz monitorować trendy i preferencje widzów, aby pozostać konkurencyjnym w tym dynamicznie rozwijającym się środowisku.

Freelancerzy i Solopreneurs – konkurencja dla agencji

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost liczby freelancerów i solopreneurs w branży digitalowej w Polsce. To zjawisko, które w 2024 roku nabierze jeszcze większego tempa. Coraz więcej profesjonalistów decyduje się na pracę na własny rachunek, oferując usługi w zakresie marketingu, projektowania graficznego, programowania i wielu innych dziedzin. Dla agencji jest to wyzwanie, ponieważ konkurencja staje się coraz bardziej zróżnicowana. Jednak z perspektywy klientów, ta różnorodność może oznaczać większy wybór i dostępność ekspertów w konkretnej dziedzinie.

Monika Klimczewska- E-commerce Manager CE w Estee Lauder

W 2024 roku bez wątpienia czeka nas dalszy wzrost dominacji marketplace. Polacy już chwilę temu pokochali dostęp do wielu produktów w ramach jednej platformy, który połączony jest z wysokiej jakości doświadczeniem zakupowym, a poprzeczka ta jest stale podnoszona przez graczy takich, jak Allegro.

Wyzwaniem dla marek w tym zakresie będzie odpowiedzenie sobie na pytanie, czy i gdzie umieścić marketplace w strategii oraz jaką część marży są w stanie poświęcić za dostęp do szerokiej grupy konsumentów. W związku z tym w tej omnichannelowej układance dalsza presja będzie nakładana na kanał DTC (direct to consumer) w e-commerce. Rosnące koszty obsługi i utrzymania platformy oraz mediów powodują, że droga DTC do profitowego wzrostu będzie pełna wyzwań. Lojalna baza klientów i zapewnienie pożądanych metod dostawy i płatności to tzw. non-negotiables dla tego kanału.

Przed nami również rok, w którym organizacje będą jeszcze odważniej eksplorować działania oparte na GenAI. Wsparcie działań SEO, copywritingu czy obsługi klienta w e-commerce to tylko kilka praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji, które pozwalają zwiększyć efektywność działań, redukując przy tym koszty. 2024 będzie według mnie też o zwinności i jeszcze szybszej adaptacji.

Dla marek na styku fashion/beauty ważne będzie generowanie sprzedaży w oparciu o społeczność, storytelling i wartości przy utrzymaniu spójnego kierunku dla marki. Będzie to szczególnie istotne w e-commerce, gdzie zmiany związane z prywatnością danych spowodowały utratę przychodów z kanałów, takich jak Meta. To wraz z utrzymującą się inflacją spowoduje, że wiele z nich będzie działać w myśl „ROI over growth” i będzie skupiać się na profitowych działaniach oraz budowaniu relacji z obecnymi klientami, maksymalizując tym samym ich wartość dla biznesu.

Mateusz Załubski- Head of Marketing (Incogni) w Surfshark

Konsolidacja rynku

Nie jest to pierwszy raz kiedy wspominam publicznie o konsolidacji rynku i wciąż w nią wierzę – rosnące koszty operacyjne i rosnące koszty akwizycji klienta zwiększają presję, z jaką zmagają się małe i średnie sklepy e-commerce. Przejęcie konkurentów pozwoliłoby większym graczom na znaczące obniżenie kosztów akwizycji w dole lejka sprzedażowego. Najlepszym rozwiązaniem dla małych graczy jest szybkie przyswojenie i wdrożenie automatyzacji procesów i wykorzystanie AI dla zwiększenia efektywności, o czym w kolejnym punkcie.

Optymalizacja kosztów, dzięki automatyzacji i AI

Cały sektor digital i e-commerce stoi przed szansą odwrócenia trendu rosnących kosztów, dzięki wykorzystaniu automatyzacji i AI. W zakresie marketingu tworzenie treści nigdy nie było łatwiejsze, a rozwój platform reklamowych idzie w kierunku pełnej automatyzacji, co obniża koszty prowadzenia kampanii. Tworzenie opisów produktowych, poprawa jakości algorytmów polecających, niezawodne narzędzia automatyzujące logistykę czy jeszcze lepsze narzędzia marketing automation to tylko wierzchołek góry lodowej. To najbardziej ekscytujący okres dla branży e-commerce od kilkunastu lat.

Ekspansja zagraniczna polskich e-commerce’ów

Automatyzacja i obniżona dzięki niej baza kosztowa powinna zachęcić polskich graczy e-commerce do podbijania zagranicznych rynków. Powiedzmy to sobie szczerze, jesteśmy dobrzy w e-commerce i nie ma powodu, dla którego najlepsze biznesu z naszego rynku nie miałby działać przynajmniej regionalnie. Czy to myślenie życzeniowe? Może. Niezmiennie jednak wszystkim tego życzę.

Kamil Warpechowski- IT Manager w

Kluczowym wyzwaniem będzie konieczność dostosowania się do wyłączenia wsparcia dla ciasteczek od zewnętrznych partnerów, co Google zaczyna wprowadzać w Chrome. Firmy muszą skupić się na zbieraniu własnych danych i komunikacji z partnerami za pomocą wewnętrznych mechanizmów. Dodatkowo od lipca Google uwzględni w metrykach Core Web Vitals wartość INP, co zwiększy potrzebę optymalizacji stron internetowych.

Generatywna sztuczna inteligencja będzie coraz bardziej wykorzystywana, szczególnie w branży fashion, gdzie AI umożliwi generowanie zdjęć z modelkami na podstawie packshotów. Ponadto AI pomoże w poprawianiu jakości treści, choć może to również prowadzić do obaw o autentyczność komentarzy użytkowników, które zyskają większą popularność. Ważna będzie personalizacja doświadczeń klienta, nie ograniczając się tylko do promowania popularnych produktów, lecz budując zawartość strony dostosowanej do grupy odbiorców lub nawet jednego klienta.

Bezpieczeństwo danych staje się jeszcze ważniejsze, a każdy problem z wyciekami danych może zaszkodzić zaufaniu do marki. W technologii zacznie dominować architektura MACH z rosnącą popularnością usług SaaS w postaci samego API. To z kolei wymaga od firm wyjścia z długu technologicznego i budowy rozproszonej architektury, często za pomocą low-code.

Na rynku pracy IT, choć zapotrzebowanie na usługi IT się zmniejsza, doświadczeni specjaliści są wciąż poszukiwani. Firmy powinny dokonać weryfikacji dostawców i zastanowić się nad budową kompetencji wewnątrz.

Łukasz Ocetkiewicz- Dyrektor IT & E-commerce w Soltec

Rok 2024 w sektorze digitalowym w Polsce będzie kontynuacją ewolucji w e-commerce z kilkoma kluczowymi trendami zarówno dla B2C, jak i B2B:

 AI i Personalizacja

Rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się do lepszego zrozumienia i spełnienia potrzeb klientów przez personalizację ofert i komunikacji marketingowej. Wykorzystanie danych klientów pozwoli na stworzenie bardziej spersonalizowanych doświadczeń zakupowych​​​​​​.

Mobile i Omnichannel

Znaczenie urządzeń mobilnych i strategii omnichannel będzie rosło. Dostosowanie do potrzeb użytkowników mobilnych, w tym ułatwienie procesu zakupowego i płatności, stanie się kluczowe dla zapewnienia pozytywnych doświadczeń zakupowych​​​​.

Samoobsługowe Portale w B2B

W B2B nasili się trend w kierunku samoobsługowych portali klientów, co odpowiada na oczekiwania młodszych decydentów przyzwyczajonych do cyfrowych rozwiązań i niezależności w procesie zakupowym​​​​.

Composable Commerce w B2B

Rozwijająca się koncepcja composable commerce, czyli integracja najlepszych rozwiązań handlowych do tworzenia spersonalizowanych aplikacji, zyska na popularności, odpowiadając na potrzebę elastyczności i skalowalności w operacjach B2B​​.

Automatyzacja w B2B

Automatyzacja procesów biznesowych (zarządzania zapasami i obsługą zamówień) stanie się kluczowa dla zwiększenia efektywności i redukcji błędów. Zastosowanie automatyzacji poprawi operacje e-commerce B2B, zwiększając satysfakcję klientów i wydajność pracy​​.

Te trendy pokazują, że rok 2024 przyniesie dalszy rozwój technologii cyfrowych w e-commerce z naciskiem na personalizację, mobile, composable commerce oraz automatyzację, aby sprostać oczekiwaniom konsumentów i wyzwaniom operacyjnym firm.

Katarzyna Bronowska-

Podejrzewam, że w 2024 roku nadal będziemy spokojnie truchtać w wyznaczanym od lat kierunku, rozwijać już sprawdzone rozwiązania, a także udoskonalać to, co do tej pory nie działało idealnie. Liczę na ewolucję, a nie rewolucję. Osobiście stawiam zwłaszcza na te cztery obszary:

Total experience, czyli ewolucja user experience. Oferowanie spójnych i satysfakcjonujących doświadczeń klientom niezależnie od wybranego kanału sprzedaży. Bardziej drobiazgowe podejście do mniejszych procesów i kompleksowe projektowanie całej ścieżki.

Dane, dane, jeszcze raz dane. A dzięki ich zbieraniu i analizie – rozwój hiperpersonalizacji i customizacji. Sądzę, że w tym roku jeszcze bardziej zbliżymy doświadczenia zakupowe online do tych, które klienci tak bardzo cenią w off line.

Bardziej świadome podejście do biznesu. Wierzę, że klienci będą stawiali na jakość, a także częściej będą myśleli o ekologii i zrównoważonym rozwoju. A to z kolej sprawi, że firmy z jeszcze większą precyzją będą podchodziły do wszystkich elementów biznesu – od pochodzenie produktu, przez starannie dobrane kanały komunikacji, dostawę czy obsługę po zakupową.

Mam nadzieję, że w tym roku zaobserwujemy dalszy wzrost e-commerce B2B. Mam wrażenie, że do tej pory część platform była po prostu kopią B2C, jednak coraz lepiej rozumiemy te bardziej i mniej subtelne różnice. Liczę na duże zmiany!

Paweł Kosturek- Party & Wedding 

W 2024 może być bardzo ciekawe ze względu na dalszy rozwój AI i wiążące się z tym możliwości. Dalsza automatyzacja umożliwi marketerom jeszcze sprawniej zarządzać tworzeniem treści i ich publikacją w wielu miejscach.

Niewątpliwie nadal dla marek kluczowa będzie obecność nie tylko w wszystkich kluczowych kanałach online, ale i na platformach typu marketplace. Zwłaszcza na tych specjalistycznych, które będą skupiać wokół siebie dopasowane grono zaufanych użytkowników.

Młode pokolenie wchodzące w rynek zakupów może zachowywać się nieco inaczej, dlatego kluczowe będzie znalezienie niestandardowych i skutecznych metod dotarcia. Krótkie, spersonalizowane i autentyczne formy komunikacji mogą pomóc markom i sklepom w komunikacji z klientem.

Ciekawie zapowiada się też nowy sprzęt od Apple czyli Vision Pro. Jeśli konsumenci odpowiednio zareagują to reszta producentów pójdzie za ciosem tworząc kolejną sferę obecności użytkowników. To może być nowe, immersyjne miejsce na przeglądanie ofert i robienie zakupów.

Beata Łubiarz- E-commerce Manager w Dr Irena Eris

Branża e-commerce rozwija się i ewoluuje tak szybko, że z pewnością nas jeszcze zaskoczy. Istnieją jednak pewne trendy, które wydają się być kluczowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Przyszłość e-commerce wyznaczana jest przez jeszcze większą automatyzację i dążenie do ułatwienia klientom podejmowania decyzji zakupowych. Stosowanie zaawansowanych silników opartych na sztucznej inteligencji stanie się standardem, umożliwiając sprawną obsługę systemu, logistyki i komunikację z klientami. Reklamy i treści online będą jeszcze bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, zwiększając lojalność klientów i szanse na konwersję.

AR i VR są wciąż na etapie rozwoju. Mają jednak potencjał, by zrewolucjonizować e-commerce.
Wraz z upowszechnianiem się tych technologii, sklepy internetowe będą coraz częściej oferować wirtualne zakupy. Dzięki technologii AR konsumenci mogą wirtualnie przymierzyć produkty przed ich zakupem, a nawet przetestować wirtualny makijaż.

Klienci są coraz bardziej świadomi tego, jak ich konsumpcja wpływa na planetę. Marki, które chcą zdominować e-commerce, powinny nie tylko oferować wysoką jakość produktów, lecz także działać z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dlatego ważne jest, aby skupić się na możliwościach wdrażania przyjaznych dla środowiska praktyk, które spełniają oczekiwania konsumentów. Obejmuje to wszystko, od łańcucha dostaw po zrównoważone opakowania. To nie tylko przyciągnie bardziej świadomych klientów, ale także zbuduje pozytywny wizerunek marki, stając się kluczowym elementem konkurencyjności.

Warto pamiętać, że sukces w e-commerce wymaga elastyczności i umiejętności dostosowania się do zmieniających się potrzeb rynku i technologii, a także specyfiki branży, w której działamy.
E-commerce to nie tylko transakcje,; chodzi o doświadczenia, które tworzymy, problemy, które rozwiązujemy i wartość, którą dostarczamy swoim klientom.

Patryk Powierża-

Wszędzie i Wszystko: Omnichannel Dalej Rządzi

Wyobraź sobie zakupy, gdzie przejście od online do offline jest tak płynne, jak przewijanie Instagrama. W 2024 roku omnichannel to nie tylko strategia – to standard, który definiuje liderów rynku.

AI: Już Nie Tylko dla Geeków

Sztuczna inteligencja w e-commerce to już nie fanaberia – to konieczność. Personalizuje oferty, optymalizuje logistykę, i nawet podkręca marketing. Według raportów 97% firm deklaruje, że rozpoczyna inwestycję w projekty AI.

Social Commerce, czyli Zakupy z Insta Rolek

Około 83% nastolatków zaczyna zakupy od scrollowania Instagrama lub TikToka. Social commerce w 2024 to nie tylko trend, to nowy kanał sprzedaży.

Obsługa na Miarę: Kiedy Klient to Więcej niż Cookies

Pamiętaj, każda interakcja z klientem maluje obraz Twojej marki. W 2024 każdy klient to indywidualna historia, a obsługa klienta to sztuka dopasowania do jego narracji.

Inflacja: Czas na Mądre Zakupy

Gdy portfel się kurczy, zakupy online stają się mniej impulsowe. Klienci szukają wartości, ale nie tylko w cenach – liczą się etyka, zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność. To nowa definicja “wartości”.

Z Ekranu do Sklepu, i na Odwrót

Zakupy hybrydowe, czyli słynne efekty ROPO i BOPIS będą rosły. Pamiętaj, by wyposażyć swój e-commerce i aplikację we wszystkie niezbędne funkcjonalności, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta.

Człowiek jako Obsługa Premium

W świecie botów, kontakt z człowiekiem staje się luksusem. 58% konsumentów w USA mówi, że rozmowa z żywym człowiekiem to najlepszy aspekt obsługi klienta. W 2024, pamiętajmy o tym.”

Krzysztof Heyda- Product Manager Omnichannel & Mobile w X-kom

Trendy mają to do siebie, że zwykle trwają dłużej niż jeden rok, dlatego 2024 będzie kontynuacją tematów, które znamy od kilku lat i odmieniamy przez wszystkie przypadki.

Marketplace

W handlu internetowym na pewno zobaczymy dalszy rozwój platform marketplace. Już od jakiegoś czasu na rynku mamy już nie tylko platformy, które obsługują wielu merchantów i dają im miejsce i zasięgi do prowadzenia łatwej sprzedaży. Mamy również dotychczasowe sklepy, które sprzedawały na własny rachunek, a teraz udostępniają swoje strony innym sprzedającym, jak chociażby Empik czy od niedawna Modivo.

AI

W 2024 roku sądzę, że zobaczymy dużo wdrożeń, gdzie AI będzie wykorzystywane do tworzenia interfejsów konwersacyjnych (jak OpenAI czy Microsoft Copilot). Takie narzędzia będzie można coraz częściej spotkać jako alternatywę dla typowego wsparcia klienta, ale również jako zaawansowane wyszukiwarki produktowe. Niebawem coraz częściej będziemy wpisywali w wyszukiwarce „Potrzebuję koszulę na kolację z klientem w eleganckiej restauracji”, zamiast przekopywać się przez wiele filtrów i długie listingi produktowe.

Phygital/Mobile

Rok mobile mamy co roku i to już od kilku lat. Według najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wartość branży mobilnej w Polsce osiągnęła kwotę 3,2 mld zł, a liczba zamówień dokonywanych w naszym kraju za pośrednictwem aplikacji mobilnych w pierwszych 8 miesiącach 2023 roku podwoiła się.

Dlatego w tym roku dalej będziemy obserwować rosnący udział transakcji mobilnych w totalu, ale również coraz więcej wdrożeń, gdzie aplikacja mobilna będzie wykorzystywana jako identyfikator klienta w tradycyjnym sklepie.

Artur Iwański- E-commerce Manager w Philips

Co przyniesie 2024 rok w Digitalu w Polsce? Trwający już 2024 rok zdecydowanie nie szybko się znudzi wszystkim, co związane z e-commerce i digitalem. Po kilku mocno nieprzewidywalnych latach, spodziewam się jednak przede wszystkim kontynuacji i dalszego rozwoju dobrze znanych trendów.

Dalszy rozwój platform typu marketplace zdaje się być nieunikniony. Myślę przede wszystkim o rosnącej roli rodzimego Allegro w naszym regionie, a także dalszym rozwoju marketplace wertykalnych, a więc wyspecjalizowanych i dedykowanych konkretnym segmentom rynku. Wraz z rozwojem marketplace, otwierają się nowe możliwości dla ekspansji międzynarodowej. Ilość inicjatyw, nowych rozwiązań i narzędzi powstających w obszarze cross-borderu ma imponujący wymiar, co z pewnością pomoże biznesom zacierać geograficzne granice państw w ich rozwoju.

E-biznes spotyka się jednak z wieloma wyzwaniami związanymi z obszarem przetwarzania danych, dostępności (a raczej ich braku) cookies i pomiarem działań digital marketingowych. Przed nami wejście w życie aktu o usługach cyfrowych Digital Services Act oraz związane z tym konsekwencje w obszarze analityki internetowej. Nie można nie wspomnieć o bardzo gorącym temacie narzędzi wykorzystujących technologię AI. Zespoły, które nauczą się wykorzystywać narzędzia AI w digital marketingu, w obszarach choćby takich jak SEO, content czy szeroko pojęty copywriting, zyskają prawdziwą przewagę konkurencyjną.

Paweł Józefiak- E-commerce Manager w Macmillan Education

Rok 2024 stanowi dla branży digitalowej w Polsce prawdziwy przełom, łącząc innowacyjne technologie z nieustanną ewolucją potrzeb i oczekiwań konsumentów. Moja analiza trendów na nadchodzący rok skupia się na kilku kluczowych aspektach, które zdefiniują ten dynamiczny sektor.

Po pierwsze, w obszarze e-commerce AI będzie napędzać hiperpersonalizację, przenosząc tradycyjne metody personalizacji na zupełnie nowy poziom. Oczekujemy, że zaawansowane algorytmy AI będą generować spersonalizowane reklamy, treści oraz ceny, jednocześnie zwiększając zaangażowanie klientów i przychody firm. Nie możemy też ignorować wpływu AI na obsługę klienta i rekomendacje produktowe, gdzie systemy oparte na AI, jak te stosowane przez Amazon czy H&M, będą ulepszać wrażenia zakupowe, podnosząc satysfakcję konsumentów.

Znaczącą rolę odegrają również zmiany w digital marketingu, gdzie AI przekształca tradycyjne strategie. W szczególności należy zwrócić uwagę na zmniejszające się znaczenie SEO w obliczu coraz bardziej precyzyjnych wyszukiwarek rozumiejących intencje użytkowników. Ponadto, z powodu wzrostu świadomości dotyczącej prywatności danych, marketing będzie musiał dostosować się do nowych przepisów, stawiając na zgodność i etykę w swoich praktykach. Innym ważnym trendem jest rosnące znaczenie wyszukiwania głosowego. Inteligentne głośniki i asystenci stają się coraz bardziej popularni, co wymusza na e-commerce optymalizację pod kątem naturalnych wzorców językowych. Również projektowanie UX z myślą o mobilności staje się standardem, zważywszy na fakt, że w 2024 roku m-commerce może stanowić aż 40,4% wszystkich transakcji e-commerce.

Nie można też pominąć wpływu inflacji na zmieniające się zachowania zakupowe online. Konsumenci stają się bardziej świadomi wartości swoich zakupów, co prowadzi do przemyślanych i celowych decyzji zakupowych. Fenomeny takie jak ROPO (research online, purchase offline) zyskują na popularności, co pokazuje, jak bardzo ludzie łączą swoje podróże zakupowe między różnymi kanałami.

Na koniec, kluczowym aspektem jest uproszczenie procesu płatności, w tym wykorzystanie zaufanych metod płatności oraz bram, co ma na celu zmniejszenie liczby porzuconych koszyków zakupowych.
Ważne jest również, że kluczem do sukcesu w tej dynamicznie zmieniającej się branży jest nieustanne eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami, narzędziami oraz odkryciami. Innowacje są nie tylko reakcją na zmieniające się potrzeby rynku, ale również katalizatorem tych zmian. W 2024 roku będziemy świadkami, jak Polska wykorzystuje te nowe możliwości, aby dalej rozwijać i kształtować cyfrowa przyszłość kraju

 

 

Tekst i redakcja: Katarzyna Żmuda