DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 3 minut

Pandemia zmieniła nasze priorytety. Zaczęliśmy przykładać większą uwagę do jakości przedmiotów, materiałów. Dotarło do nas, że jakość życia to również przestrzeń. Dom to nasz azyl. W wielu mieszkaniach centrum życia podczas zamknięcia stanowiła właśnie kanapa. Patrizia Moroso przewiduje, że w przyszłości powstaną meble hybrydowe, na przykład domowo- biurowe. W Waszej branży wiele się dzieje i chyba też zmienia. Jak Wasza branża radzi sobie z nowymi wyzwaniami? Jak koronawirusowa przestrzeń zmieniła markę Kler?

Branża meblowa poradziła sobie dość dobrze z kryzysem. Klienci z półki premium zaczęli zauważać, że chcą wymienić część wyposażenia w swoich apartamentach, domach czy mieszkaniach. Myślę, że zaczęliśmy zwracać większą uwagę na to, co nas otacza. Podczas lockdownu konsumpcja gwałtownie wyhamowała i nagle okazało się, że wcale nie musimy posiadać aż tyle, że wolimy mieć rzeczy, ale żeby służyły nam dłużej.


Zaczęliśmy przywiązywać większą uwagę do jakości przedmiotów, materiałów. Dotarło do nas, że jakość życia to również przestrzeń.

Wiele osób w trakcie pandemii odkryło, że ta przestrzeń zwana balkonem czy tarasem stanowi bardzo istotną część mieszkania, którą można zaaranżować na różne sposoby.
Obecnie w naszych mieszkaniach przestrzeń życiowa walczy o miejsce z domowym biurem. Estetyka i komfort sprzętów liczą się dziś bardziej niż kiedykolwiek. W przyszłości na pewno dużym powodzeniem będą cieszyć się wydzielone przestrzenie przeznaczone do pracy zdalnej. W związku z tym w naszych domach czy mieszkaniach, będziemy chcieli mieć osobne miejsce, w którym będzie można nie tylko pracować, ale też przyjmować klientów biznesowych.
Kler ma mocne zaplecze produkcyjne, dlatego możemy wyprodukować niemal każdy mebel tapicerowany, który będzie uszyty na miarę potrzeb klienta. To nasza przewaga konkurencyjna, ponieważ w tym trudnym okresie nie jesteśmy zależni od zagranicznych dostawców. Sądzę, że dlatego też dobrze radzimy sobie w tym trudnym okresie.

Wszyscy teraz mówią o nowym życiu, jakie zyskał e-commerce. Jakie według Ciebie obszary są najważniejsze z punktu widzenia funkcjonowania w tym obszarze?

Jest grupa klientów, którzy chętnie kupują w e-commerce. Im młodsza grupa klientów, tym mają większe zaufanie do marki. Większośc potrzebuje jednak sensorycznych doświadczeń, chcą dotknąć materiału, sprawdzić mięsistość skóry. Często klienci przez wizytą w sklepie stacjonarnym, wcześniej sprawdzają wszystko na stronie internetowej i przychodzą już przygotowani. Wiedzą czego chcą i szybciej podejmują decyzję o zakupie. Według mnie e-commerce to taki most łączący dwie rzeczywistości: online i offline.

 

Jaką rolę odgrywa dla Kler e-commerce oraz jaki jest udział tego kanału w strukturze sprzedaży? Jakie są plany jego rozwoju w perspektywie kilku najbliższych lat?

Kanał online jest obecnie bardzo ważną częścią sprzedaży w Kler. Chcemy go jeszcze bardziej rozbudować i udoskonalić, aby sprostać wymaganiom klientów. Już wcześniej widzieliśmy potrzebę inwestowania w ten kanał sprzedaży, a pandemia tylko nas w tym utwierdziła. W tym roku ruszamy z budową nowego serwisu, który będzie jeszcze lepiej odpowiadał na potrzeby współczesnych klientów, którzy oczekują dużo więcej niż kiedyś. Pomimo, że powierzchnie salonów Kler są bardzo duże, to i tak nie jesteśmy w stanie pokazać tam całego spektrum naszych produktów. Kanał online to mocne wsparcie dla sieci handlowej, a także szerokie źródło pozyskiwania klientów.

 

Co jeszcze może się wydarzyć w ramach omnichannel?

Widzę potencjał w kwestii rozbudowy aplikacji mobilnej i połączeniu jej z siecią salonów poprzez możliwość skanowania produktów. Obecnie wciąż jeszcze wiele osób ogląda produkty za pomocą telefonu, ale nie kupuje za jego pośrednictwem. Myślę, że w przyszłości ta forma sprzedaży zyska na znaczeniu.

 

Jak postępująca technologia zmienia zwyczaje zakupowe klientów? W jakim kierunku idą te zmiany?

Wydaje mi się, że pewna część klientów wciąż potrzebuje sensorycznej gamy doświadczeń. Dlatego pomimo tego, iż kanał online zyskał na znaczeniu w ostatnim czasie, to kanał offline dalej będzie cieszył się zainteresowaniem. Klienci chcą porozmawiać z handlowcem czy sprzedawcą, dotknąć materiału, poczuć klimat wnętrza. Jest też nowa grupa klientów, którzy chcą dokonywać zakupów w sposób komfortowy i szybki, więc w ich przypadku kanał online świetnie się sprawdza.

 

Grupa Waszych klientów jest wymagająca. Jak udaje się Wam sprostać oczekiwaniom klientów. Na co kładziecie największy?

Mamy profesjonalny zespół stylistów i managerów, którzy są dobrze zorientowani w branży meblarskiej i wnętrzarskiej. Ponadto odwiedzamy wszystkie europejskie targi, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami z naszej branży. Staramy się selekcjonować naszych projektantów i dostawców, aby oferowane przez nas produkty wyróżniały się dobrą jakością i designem. Mamy własne studio projektowane, gdzie z dbałością o każdy szczegół, tworzone są meble tapicerowane

 

Micheal Murphy, założyciel MASS Design Group, twierdzi, że design jest jednym z praw człowieka. Każda ma prawo mieszkać na miarę swoich potrzeb, ma też prawo do przestrzeni publicznej, która buduje wspólnotę itd. Czym dla Ciebie jest dobry design?

To co robiłem w życiu zawsze było związane z designem połączonym z dobrym fashion. Lubię rzeczy, które są dobrej jakości, ale jednocześnie wyróżnia je też dobry design. Pojedynczy element nic nie znaczy, dopiero zbiór elementów połączonych w całość ma wartość.