DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 5 minut

LESS is the new MORE, tak brzmi sedno filozofii startupu stworzone przez Mateusza Oleksiuka i Dawida Urbana. Nadprodukcja odzieży jest zmorą współczesnych czasów. Zasoby naturalne mają limity, więc moda także musi je mieć. Wyraźnie widzimy, że mniej znaczy lepiej, a jakość jest istotniejsza niż ilość. Biznes przedłużania rzeczom życia to dziś kopalnia złota. A przy tym tempie wzrostu pod koniec obecnej dekady będzie to bardziej dochodowy niż rynek fast fashion. Kilka lat temu moda na ubrania z drugiej ręki w Polsce jeszcze wciąż raczkowała, ale teraz mamy dużo większą świadomość i aplikacje typu LESS_ są tego doskonałym przykładem. Z Mateuszem Oleksiukiem (CEO & Co-Founderem) rozmawiamy na temat konieczności zmiany reguł panujących w branży fashion, wirtualnych second handach wbudowanych w nasz telefon i filozofii zero waste.

 

Ekologiczne trendy wiodą prym w branży fashion. Internetowe platformy zakupowe typu marketplace rosną w siłę. Jak wyróżnić się na tle tak dużej konkurencji?

To prawda, konkurencja jest bardzo duża, a my działamy na rynku dopiero 2 lata. Nasz portal (aplikacja i serwis webowy) łączy możliwość handlowania ubraniami i innymi przedmiotami z drugiej ręki z platformą społecznościową oraz narzędziami ułatwiającymi kontrolę budżetu domowego.


Przede wszystkim popularyzujemy minimalizm, kulturę recyklingu i dbanie o środowisko.

Co nas wyróżnia? Mamy w naszej bazie ponad 300 wirtualnych szaf gwiazd, modelek, piosenkarzy, sportowców i influencerów. Wynika to z faktu, iż jesteśmy gotowym narzędziem dedykowanym do sprzedaży przedmiotów używanych wraz z całą infrastrukturą i niezbędnymi funkcjonalnościami, których brakuje chociażby na Facebooku czy Instagramie. Z tego powodu influencerom łatwiej i wygodniej jest sprzedawać swoje ubrania i akcesoria poprzez nasz portal, a drugostronnie klienci mają dostęp do unikalnych i oryginalnych szaf swoich idoli. Zależy nam na tym, aby nasza społeczność była zaangażowana i tworzyła między sobą relacje. Użytkownicy posiadają na portalu swoich wirtualnych znajomych, z którymi wchodzą w interakcję, poprzez komentarze, wiadomości prywatne, polubienia postów czy wymianę opinii na temat produktu. Bardzo ważnym aspektem są dla nas media społecznościowe, które wspierają nas w promocji i stanowią istotny kanał komunikacji z obecnymi i potencjalnymi i użytkownikami. LESS_ wyróżnia się wysoką jakością customer service, który działa 24 h przed 7 dni w tygodniu, dzięki czemu zwiększyliśmy poziom bezpieczeństwa zarówno kupujących, jak i sprzedających. Poza tym portal na chwilę obecną jest całkowicie darmowa i przez określony czas tak pewnie pozostanie. Kolejną przewagą jest bezpieczeństwo i szybkość transakcji. W związku z tym, że cały proces bazuje na modelu Escrow, sprzedawca otrzyma środki pieniężne ze sprzedaży na swój e-portfel w momencie, gdy kupujący potwierdzi otrzymanie przedmiotu i jego zgodność z opisem. Użytkownicy bardzo doceniają również fakt, iż jesteśmy polskim start-upem, którego misją dawanie drugiego życia przedmiotom. Ten proekologiczny cel był od samego początku głównym motywem powstania LESS_

 

Wybraliście najtrudniejszy model biznesowy, jakim jest marketplace. Z jakimi wyzwaniami mierzycie się na co dzień?

Największym wyzwaniem jest zrównoważenie popytu i podaży ofert.


W naszym biznesie C2C dostarczamy obu stronom transakcji narzędzie, które pozwala realizować ich potrzebę, ale nie mamy bezpośredniego i bardzo dużego wpływu na zachowanie balansu transakcyjnego. Jest to duże wyzwanie, z którym radzimy sobie ale w sposób pośredni np. poprzez skutecznie działania marketingowe.

Kolejnym bardzo istotnym elementem stanowiącym o sukcesie portalu, jest atrakcyjny sposób prezentacji oferowanych przedmiotów na sprzedaż. Kładziemy duży nacisk na działania edukacyjne użytkowników i następnie moderację postów, aby odczucia potencjalnych kupujących używane przedmioty, były bardzo bliskie odczuciom towarzyszącym zakupom w retailu. Atrakcyjniejsza prezentacja przekłada się wprost na wyższą transakcyjność.

 

Jak budujecie rozpoznawalność LESS_?

LESS_ jest krótkie, chwytliwe, globalne, modne i wyraża minimalizm, który osadzony jest w DNA naszej marki. Rozpoznawalność brandu budujemy poprzez działania growthhackin’gowe. Próżno szukać drugiej marki, która tak szeroko i efektywnie korzystała z Influencer Marketingu, wspieranego przez działania performance. W LESS_ zależy nam na budowaniu bliskiej relacji z użytkownikami portalu. Z tego powodu często prowadzimy działania offline’owe takie jak m.in. targi odzieży używanej czy loty ogromnym balonem LESS_ z naszymi użytkownikami nad największymi polskimi miastami.

 

A jak wygląda Wasza działalność globalna, czy walczycie o swoją pozycję również poza Polską ?


LESS_ zostało pobrane blisko 1 mln razy w ponad 60 krajach na świecie.

Działania marketingowe prowadziliśmy dotychczas w Polsce, na Ukrainie i w Rosji. Aktywność na tych rynkach w obszarze influencer marketingu, spowodowała, że mamy odbiorców w rożnych częściach Europy: Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Irlandia. Był to ruch całkowicie organiczny – nie wydaliśmy na to ani jednej złotówki. Zaprocentowały wcześniejsze działania krajowe prowadzone na bardzo szeroką skalę. Na uwagę zasługują dwa bardzo istotne zdarzenia, które rozeszły się dużych echem po Europie. Wsparcie Georginy Rodriquez (partnerki Cristiano Ronaldo), która wystawiła w LESS_ na sprzedaż kilka swoich ubrań oraz koszulkę piłkarską CR7. Przychód ze sprzedaży był przeznaczony na szczytny cel wspierający hiszpańskie szpitale walczące z Covid-19. Drugą głośną akcją było lokowanie aplikacji LESS_ w teledysku najpopularniejszej rosyjskiej piosenkarki Olgi Buzovej (ponad 23 mln obserwujących na Instagramie). Teledysk “Mira me Bebe” obejrzało ponad 5 mln osób.

 

Jak wykorzystujesz swoje wcześniejsze doświadczenie z pracy w audycie?

To doświadczenie zdecydowanie przydało mi się w kontekście budowania i zarządzania firmą oraz zespołem. Na samym początku LESS_ prowadziłem sam z Dawidem Urbanem. Byłem odpowiedzialny za finanse, księgowość, rekrutację, HR, zarządzanie produktem i jego wynikami, zarządzanie pracami outsourcowanego zespołu IT, kwestie prawne, customer service, obsługę infolinii, marketing, social media oraz prace graficzne. Na etapie budowy produktu MVP wcześniejsze doświadczenie pozwoliło mi zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz budżetu na specjalistach z każdej z powyższych dziedzin. Wkrótce jednak zatrudniliśmy pierwszych pracowników i zacząłem budować zgrany team. Obecnie mam fantastyczny zespół, który wspiera nas w realizacji zadań w obszarach IT, CS i Marketingu.

 

Czy sami zbudowaliście platformę LESS_, czy korzystaliście z zasobów zewnętrznych?

Początkowo opieraliśmy się o outsourcing IT. Obecnie mamy jednak już własny zespół programistów, który rozwija nasz produkt. Nasz zespół IT, który cały czas rozbudowujemy, stanowi ogromną wartość dla Spółki. W LESS_ mocno stawiamy na rozwój produktowy i wciąż dodajemy nowe funkcjonalności. Jako jedni z pierwszych w Polsce w ostatnim czasie wprowadziliśmy opcję livestream commerce.

 

Faktycznie coraz więcej marek przekonuje się do trendu, jakim są zakupu w modelu live shopping. Jakie są Wasze dalsze plany i jak widzisz przyszłość zakupów online na żywo?

W LESS_ stawiamy na ciągły rozwój technologiczny i na strategiczne wyróżniki w stosunku do konkurencji. Obserwując rynki zagraniczne, jako jedni z pierwszych w kraju postanowiliśmy zaimplementować funkcjonalność sprzedaży w modelu live shoppingu. Sprzedaż na żywo wznosi zakupy z drugiej ręki na wyższy poziom i uatrakcyjnia czas spędzony na platformie. Dzięki nowej funkcjonalności każdy z użytkowników platformy zyskał przestrzeń na pokazanie, w jakim stanie są jego przedmioty i jak wyglądają w rzeczywistości. Jest to szczególnie istotne w aspekcie przedmiotów używanych. Kupujący mogą zobaczyć jak ubrania czy akcesoria prezentują się w zestawieniu z innymi elementami garderoby, jaka jest ich faktura, krój, rozmiar czy rzeczywisty kolor. Live Shopping jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku, ponieważ pozwala budować i wzmacniać relacje z użytkownikami, którzy z czasem mogą zamienić się w lojalnych klientów.

 

Skuteczne prezentacja przedmiotów jest chyba w Waszym przypadku bardzo ważna. Jak edukuje się w tej materii swoich użytkowników?

Przede wszystkim wykorzystujemy moderację, materiały edukacyjne oraz videotutoriale np.: jak atrakcyjnie przedstawić produkt w LESS_, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sprzedaży, czy też jak wybrać odpowiednie przedmioty na sprzedaż. Atrakcyjna prezentacja ubrań, akcesoriów i innych przedmiotów używanych znacząco zwiększa szansę na sukces w sprzedaży.