DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 4 minut

Rynek opakowań w Polsce jest jednym z najprężniej rozwijających się segmentów gospodarki. Wzrost kosztów surowców, większa świadomość ekologiczna konsumentów powodują, ze branża opakowań stoi przed dużymi wyzwaniami. Z Arkadiuszem Chłopikiem z Antalis rozmawialiśmy na temat zmieniających się trendów w branży papierniczej, ścieżce zakupowej klientów w e-commerce i skutecznym zarządzaniu informacją o produkcie.

 

Czy w przypadku branży papierniczej i opakowań można mówić o zmieniających się trendach?

W branży papierniczej i opakowaniowej obserwujemy wiele ciekawy trendów, ale jednym z najsilniejszych obecnie jest trend eko. Papier produkowany z makulatury, 100% recyklingowy jest na rynku od wielu lat, ale od 2-3 lat obserwujemy duży wzrost zainteresowania tymi produktami w wielu branżach. Kilka lat temu firmy traktowały trendy eko jako modę i sprytnie wykorzystywały je w działaniach reklamowych. Od 2-3 lat widzimy bardzo wyraźną zmianę podejścia. Wiele firm zbudowało solidne strategie CSR i wprowadziło zasadę re-use do swoich marek, sklepów, sposobów pakowania produktów, produkcji ulotek, czy innych materiałów handlowo/ marketingowych. Produkty z recyklingu są obecnie jednym z najbardziej rozwijających się elementów naszej oferty. Na rynku opakowań obserwujemy 2 kluczowe trendy. Pierwszy z nich to oczywiście trend eko. Wiąże się on z wykorzystaniem w opakowaniach głównie materiałów z recyklingu, a także redukowaniem nie-ekologicznych elementów z tworzywa sztucznego (przykładem jest zastąpienie foli bąbelkowej amortyzacją wykonaną z papieru z makulatury).


Drugim ciekawym zjawiskiem jest wykorzystanie opakowania wysyłkowego w celu zwiększenia tzw. CUSTOMER EXPERIENCE. W kanale e-commerce opakowanie to finał realizacji procesu zakupowego i ważne jest, aby ten element utrzymał lub jeszcze zwiększył zadowolenie klienta.

W związku z tym coraz wiele firm przykłada uwagę do tego, aby ich opakowania były tzw. SMART: były dopasowane wielkościowo do produktu (po co wysyłać klientowi powietrze), dobrze zabezpieczały nasz zakupiony produkt w transporcie, nie zawierało wypełnień typu pocięte śmieci, czy też aby było łatwe w otwieraniu i utylizacji. Dodatkowo opakowania to dobra powierzchnia do  zwiększenia świadomości i wartości naszej marki czy e-sklepu, więc coraz częściej widzimy na przesyłkach nadrukowane logotypy, dodatkowe informacje, pozdrowienia dla klienta, a całe opakowanie jest wykonane z ładnego, fajnego w dotyku kartonu czy papieru.

 

Dlaczego cena papieru wciąż rośnie?

Wzrost cen w naszej branży wynika z podobnych powodów, jak w innych sektorach gospodarki: wzrost cen surowców, paliw, kosztów produkcji w połączeniu z dużą nadwyżką popytu nad podażą, uruchomił duże wzrosty cen papieru. Dodatkowo wisi wciąż obawa ponownego lockdownu i ponownego zamrożenia gospodarki, więc wielu producentów zabezpiecza się przed ponownymi stratami.

 

Na czym polega Twoja rola dyrektora marketingu w Antalis? Z jakimi wyzwaniami wiąże się to stanowisko?

Moją główną rolę jest to, aby zbudować świadomość naszej oferty i unikalnych wartości poszczególnych produktów i marek dla naszych klientów oraz rozwój kanału e-commerce w regionie CSEE. E-commerce w Antalis nastawiony był wcześniej na stałych i współpracujących z nami od lat klientów, których zachęcamy do używania e-sklepu do składania zamówień samodzielnie lub do korzystania z spersonalizowanego serwisu, aby sprawdzać swoje ceny, dostępności produktów, statusu zamówień. Od lipca tego roku nasz e-sklep otworzyliśmy dla każdej firmy w Polsce, dzięki temu bez ograniczeń możemy sprzedawać nasze produkty online. W związku z tą zmianą jestem odpowiedzialny za budowę nowej strategii sprzedaży online i wdrożenie działań z tym związanych.

 

Jesteście tzw. otwartym b2b, a to oznacza, że każda firma może zrobić u Was zakupy. Dlaczego zdecydowaliście się na taki model biznesowy?

Mamy wiele gotowych produktów, których firmy b2b potrzebują każdego dnia. Przykładem są materiały do dekoracji wnętrz, opakowania do wysyłki zamówień e-commercowych czy papier biurowy. Mamy duży magazyn pod Warszawą, który jest w stanie pomieścić wiele tysięcy produktów, dzięki czemu klienci natychmiast mogą znaleźć u nas to, czego potrzebuje. Mamy również własny serwis logistyczny, który jest bardzo wysoko oceniany przez naszych klientów, których opinie regularnie badamy. Zmodernizowaliśmy również sklep online oraz stronę informacyjną, aby dopasować się do standardów rynkowych. Pandemia zwiększyła zapotrzebowanie i świadomość na zakupy online w sektorze b2b i obecnie nawet bardziej skomplikowane produkty pod względem logistycznym, mogą być zamawiane drogą internetową.


Mając gotowe zaplecze biznesowo- organizacyjne, postanowiliśmy rozszerzyć skalę działań i sprzedaż online do większej grupy klientów z sektora b2b.

 

Ilu klientów jesteście w stanie realnie pozyskać z zewnątrz, uwzględniając Wasz model?

Jesteśmy operacyjnie przygotowani na wzrost zamówień i zapytań klientów.


Posiadając własny serwis logistyczno-magazynowy oraz bardzo wielu solidnych dostawców z Europy i Azji, możemy zapewnić odpowiedni serwis naszym obecnym i nowym klientom.

 

Wasz produkt charakteryzuje się dużą ilością danych i atrybutów. Czy zarządzacie informacją o produkcie, wykorzystując systemy typu PIM?

Obecnie korzystamy z rozwiązania, jakim jest MDM- Master Data Management. Rozwiązanie to w pełni zbiera i dystrybuuje informacje produktowe na stronę www, e-sklep czy nawet narzędzia takie, jak drukowany katalog. Wdrożyliśmy dodatkowy moduł, który pozwala product managerom zarządzać danymi produktowymi w sposób bezpośredni. Dzięki temu udaje nam się ominąć, utrudniony pod względem technicznym, dostęp poprzez interfejs MDM. Jednak już niebawem planujemy wdrożyć nowoczesny system PIM w
struktury naszej organizacji.

 

Jak rozwój e-commerce przełożył się na branżę opakowań w ramach, której jesteście również dostawcą. Jakie trendy obserwujecie?

 


Rozwój rynku e-commerce zwiększył znacznie popyt na opakowania, ale również podwyższył półkę jakościową.

 

Trendy, jakie widzimy w perspektywie 2-3 lat to:

Opakowania ekologiczne to będzie prawdziwy boom: redukcja tworzyw sztucznych, optymalizowanie wypełnień. Będziemy mieli do czynienia z zamianą wypełnień tzw. powietrznych opartych na poduszkach z folii na te papierowe. Nastąpi również zmiana taśm pakowych uzyskiwanych z tworzyw sztucznych na papierowe z klejem aktywowanym zwykłą
wodą. Poza tym folia w najbliższym czasie będzie tworzona z biodegradowalnych materiałów.


Ekologia to nie tylko zdrowe surowce, ale też wygląd i pewien minimalizm w estetyce.

Na znaczeniu zyskają jednobarwne nadruki, które wciąż będą świetnie identyfikować brand czy sklep, ale jednocześnie będą zdrowsze dla środowiska. Na rynku pojawia się coraz więcej tzw. customizowanych opakowań. Małe i średnie sklepy e-commerce nie mają dużych środków na branding opakowań, ale pomimo tego wciąż chcą się wyróżniać i zwiększać customer experience. W związku z tym pojawia się szereg usług powiązanych ze sprzedażą opakowań, które pozwalają za niewielką dopłatą dodać logo, napis czy inne elementy wizerunku marki. Kolejnym elementem, który przejdzie w najbliższej przyszłości transformację będą procesy pakowania. Duża ilość zamówień online i wysyłek generuje wiele pracy w magazynach czy transporcie. Wiele firm ma nieefektywne procesy pakowania, a to powoduje niższą rentowność zamówień. Coraz więcej firm szuka doradztwa w optymalizacji procesów pakowania, wdrożenia automatyzacji i znalezienia rozwiązań, które pomogą zrealizować zamówienia na czas, pomimo zwiększonego popytu.

 

Jak ważnym elementem jest e-commerce na ścieżce zakupowej produktów papierniczych i jaką pełni rolę?

E-commerce skraca dystans, czas realizacji zamówienia, a także obniża koszty. Produkty papierowe czy przeznaczone do przetworzenia można zamówić drogą online samodzielnie, jak każdy inny produkt na rynku. Jeśli klient ma bardziej szczegółowe pytania, to może skorzystać z opcji czatu i tam znaleźć odpowiedź. W naszym przypadku e-commerce pełni funkcję uzupełniającą nasz standardowy kanał. Dział sprzedaży oferuje klientom pomoc telefoniczną, ale również doradztwo podczas bezpośrednich konsultacji. Dzięki temu klienci mają zapewnione profesjonalne wsparcie handlowe, ale my jesteśmy wyłączeni z procesu samego zamówienia danego produktu. Z kolei klienci zyskują dodatkowe korzyści, takie jak: dostęp do faktur, historii zamówień, różne sposoby płatności, korzystniejsze rabaty. itd.