DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 4 minut

Wiele firm z branży fashion musiało zredefiniować swoją filozofię marki. Wydaje się, że detaliści oferujący odzież formalną, to jedna z tych branż, która najbardziej ucierpiała w czasie pandemii. Jak wygląda sytuacja spółki Recman?

Staramy się dostosowywać asortyment do potrzeb i wymagań zakupowych klientów. Zauważyliśmy znaczny wzrost sprzedaży w takich kategoriach, jak bluzy, spodnie chino, koszulki polo, t-shirty, krótkie spodenki. Już od dłuższego czasu mamy w ofercie produkty linii casual, a w czasie pandemii chętniej je eksponujemy. Twarzą naszej kolekcji casual “Dressed to Win” jest Łukasz Kubot, a tenis w Polsce wspieramy już od ponad 10 lat. Pandemia przyspieszyła zmiany, które i tak miały nadejść w najbliższej przyszłości i do których się przygotowywaliśmy od dłuższego czasu.

 

Zjawisko cyfryzacji mody następują coraz szybciej i intensywniej. Branża odzieżowa z pewnością musi nadążać za technologią, a czasem powinna nawet wybiegać do przodu i wskazywać kierunki rozwoju. W dobie pandemii musieli się do niej przekonać nawet najbardziej zatwardziali przeciwnicy. Jak marka Recman podchodzi do tej ewolucji w branży fashion?

Kanał e-commerce bardzo szybko rośnie u nas w siłę. Na początku lockdown’u nie widzieliśmy spektakularnych zmian w tym aspekcie, ale z czasem zauważyliśmy, że klienci coraz częściej robią u nas zakupy online. Cały czas badamy i sprawdzamy także różne nowinki technologiczne w naszych salonach. Przez pewien okres czasu testowaliśmy lustro interaktywne, które zintegrowane było z katalogiem produktowym.


Obecnie nasze produkty promujemy na live’ach sprzedażowych, ponieważ ta forma pozwala na wchodzenie w interakcję z klientami w czasie rzeczywistym. Obserwujemy, że taki model sprzedaży sprawdza się lepiej w modzie damskiej, ponieważ mężczyźni jednak potrzebują więcej czasu do namysłu.

Do współpracy zapraszamy celebrytów, którzy skutecznie wpływają na zasięgi marki. Myślę też, że wciąż w branży fashion jest nisza, jeśli chodzi o aspekt personalizacji odzieży i jest to jeden z kierunków, w który zamierzamy pójść.

 

Jak na przestrzeni lat ewoluowała moda męska w Polsce?

Przełom lat 80- tych i 90- tych to czas, kiedy odzież była kategorią pierwszej potrzeby. Wtedy powstawała nasza marka, dynamicznie rozwijaliśmy kompetencje w produkcji marynarek, spodni i garniturów. Obecnie moda ma trochę inną konotację, ponieważ wybór tego, co nosimy to tak naprawdę manifestacja naszego stylu życia. W czasie, gdy zaczęło powstawać coraz więcej galerii handlowych, zaczęliśmy budować własną sieć sprzedaży i to była bardzo ważna decyzja biznesowa, dzięki której jesteśmy teraz w tym, a nie innym miejscu. Jeszcze później, około 2006 roku powstało kilka firm konkurencyjnych, które też mają ugruntowaną pozycję na rynku. Świadczy to o tym, że rynek rósł wtedy bardzo dynamicznie, ponieważ wzrastała świadomość mody w Polsce. W międzyczasie zmieniały się także trendy w modzie męskiej, od szerokich spodni i marynarek w stronę krojów slim, od wzorów w kratę, przez prążkowane do ostatnio bardzo popularnych mikrowzorów.

 

Co według Ciebie może wydarzyć się w najbliższym czasie w branży fashion?

Wiele osób z branży fashion spekuluje, że zniknie sezonowość albo będzie się rozmywać. Coraz częściej sezon to tylko umowne hasło, pod którym projektanci mogą wspólnie prezentować swoje kolekcje. W Recman jeszcze kilka lat temu wyróżnialiśmy dwa sezony. Jednak nowe produkty wprowadzamy już w cyklach dwutygodniowych, a jesteśmy stosunkowo niewielką marką. Na znaczeniu zyska też trend w stronę mody zrównoważonej. Ekoalternatywy, wcześniej symbol luksusu, teraz wchodzą do mainstreamu. Z roku na rok moda ekologiczna rośnie w siłę, a pandemia zintensyfikowała ten trend. My szczególną uwagę zwracamy na tkaniny i ich jakość, coraz więcej z nich to tkaniny biodegradowalne, pochodzące z recyklingu. W przyszłości chcemy stworzyć odrębną kolekcję, która będzie nawiązywała do trendu eko.

 

Jakie korzyści oferuje model franczyzowy, w którym budujecie sieć Recman?

Ten model biznesowy jest atrakcyjny dla dwóch stron, franczyzobiorcy i franczyzodawcy. Rosnące znaczenie sektora usług i handlu powoduje, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie dla swojej firmy. Każdy z naszych partnerów franczyzowych ma średnio 2,5 salonu, a to pokazuje, że jeśli ktoś zdecydował się na jeden salon, to decyduje się na kolejne.


Recman daje swoim partnerom silne wsparcie: doradztwo biznesowe, handlowe i marketingowe, pomoc w zatrudnieniu pracowników, zaprojektowanie i aranżacja salonu, regularne szkolenia, nowoczesny system IT zarządzania salonem, jak i dostęp do szerokiej bazy lojalnych klientów marki.

Z perspektywy czasu wiemy, że najlepiej podjąć współpracę z osobami, które mają już doświadczenie sprzedażowe, ponieważ wiedzą, jak taki biznes prowadzić. Tylko obustronne zaangażowanie gwarantuje korzyści finansowe dla obu stron.

 

Wiele firm w ubiegłym roku próbowało form komunikacji z klientami za pomocą np. konsultacji video. Czy Recman oprócz live’ów sprzedażowych, próbował jakiś innych form skrócenia dystansu pomiędzy firmą, a klientami?

Na początku pandemii pierwszą rzeczą, o jakiej pomyślałem było wydłużenie czasu pracy konsultantów oraz uruchomienie możliwości konsultacji przez What’s Up. Koszty kontra oczekiwane przychody pokazały nam, że to jeszcze nie jest ten czas. Live sprzedażowe wystartowały na początku pandemii i cały czas cieszą się popularnością i zaangażowaniem oglądających.

 

Jak zbudować zasięg wokół live’ów sprzedażowych, aby były one skuteczne?

W naszym przypadku duże znaczenie mają kompetentni i dynamiczni prowadzący, a są to osoby z marką Recman związane od lat. Ponadto należy trafiać w aktualne potrzeby oglądających, dlatego skrupulatnie dobieramy tematy live’ów. Wspieramy się też gościnnymi wizytami celebrytów, którzy uatrakcyjniają przekaz i zwiększają zasięg. W modzie męskiej live sprzedażowy nie generuje przychodów wprost, ale myślę, że jest to przyszłość sprzedaży w Internecie. Wspólne robienie zakupów ma aspekt społeczny, ponieważ to świetna okazja do wspólnego spędzania czasu. Taka transmisja online to szansa na lepsze pokazanie towaru, jaki dana firma ma w sprzedaży, a na dodatek wiąże się to z dość niskim nakładem budżetowym. Live sprzedażowy sprawdza się świetnie w kategorii mody damskiej, ponieważ kobiety stanowią najbardziej aktywną społeczność w sieci i chętniej dokonują spontanicznych zakupów.

 

W przypadku branży fashion większe znaczenie ma voice search czy visual search?

Zdjęcie potrafi oddać więcej niż tysiąc słów. Podążając za tym mottem, staramy się inwestować dużo w bardzo dobre zdjęcia, które powinny być dopracowane w każdym szczególe. W przypadku branży fashion aspekt wizualny ma szczególne znaczenie w przestrzeni e-commerce.