DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 3 minut

Przez kilka lat pełniłaś rolę e-commerce managera w Gatta, a następnie dołączyłaś do cyfrowej księgarni Gandalf. Jak przekładasz doświadczenie marki odzieżowej na sprzedaż książek?

E-commerce jest tutaj wspólnym mianownikiem. W praktyce nie ma znaczenia, jaki rodzaj produktów sprzedajemy. Ważne jest natomiast, z jakich narzędzi korzystamy i jakie działania prowadzimy. We współczesnych realiach niezbędna jest profesjonalnie działająca strona www, social media i działania omnichannelowe. Istotne jest też konsekwentne działania, spokojna analiza i reagowanie na zmiany.

 

Czy jest jeszcze na rynku miejsce dla nowych księgarni internetowych?

Konkurowanie w branżach silnie już reprezentowanych przez mocnych graczy jest bardzo trudne i kosztowne. Myślę, że w Polsce obecnie nie ma miejsca dla nowych księgarni internetowych, ponieważ rynek jest już nasycony.


Dodatkowo działające na rynku sklepy internetowe z książkami mają wynegocjowane dobre umowy z wydawnictwami, co jest konsekwencją ich wieloletniej współpracy. Nowemu podmiotowi trudno byłoby uzyskać takie dobre warunki, a na tym rynku liczy się przede wszystkim cena.

 

Jak mała/średnia księgarnia może walczyć dziś na rynku z gigantami w swojej klasie, takimi jak Empik?

Klient szuka przede wszystkim promocji w przestrzeni e-commerce. W związku z tym internetowa księgarnia musi mieć dobrą cenę, aby móc oferować atrakcyjne promocje dla klientów.Na pewno większe firmy z tego segmentu mają większe możliwości i skuteczniejszą siłę oddziaływania. Małe księgarnie mogą podjąć współpracę z różnymi podmiotami, które wesprą ich biznes jak np. Paypal, Twisto, Orlen Paczka, Inpost czy chociażby Banki. Tego typu kooperacje były opłacalne i przyniosły w dłuższej perspektywie czasu zyski.

 

Czy doradziłabyś dziś małej specjalistycznej księgarni stacjonarnej otwarcie sklepu internetowego ?

W tym przypadku tak, ponieważ księgarnia działa już jakiś czas na rynku i ma swoich stałych klientów. Jeśli marka jest rozpoznawalna to warto zainwestować w takie dodatkowe działania z zakresu e-commerce. Na pewno jednak odradziłabym inwestowanie w skomplikowane platformy które są bardzo kosztowne. Raczej poleciłabym rozwiązanie typu IdoSell, Shopify, które posiadają dobrą platformę do obsługi sklepu www i są w miarę tanie.

 

Jakie widzisz zatem wady i zalety modelu omnichannel?

Na pewno jest to model, który idealnie wpisuje się w potrzeby współczesnego rynku. Jeśli marka jest rozpoznawalna, tym bardziej powinna spróbować swoich sił w omnichannel. Trzeba pamiętać, że wiąże się to z dość dużymi kosztami, który na początku na pewno się nie zwrócą. Warto pomyśleć też o ekspansji zagranicznej, ponieważ daje to olbrzymie możliwości rozwoju. Wiele firm wciąż boi się podjąć takiej decyzji, co z wielu względów wydaje się być zrozumiałe. Myślę, że omnichannel i ekspansja zagraniczna to dwa świetne kierunki, którymi należy podążać.

 

Czy myślisz, że rynek będzie się dalej konsolidował, czy może widzisz miejsce dla małych i średnich podmiotów?

Duże firmy z racji swoich zasobów finansowych i większych możliwości na pewno wchłoną niektóre mniejsze i średnie podmioty. Przed mniejszymi firmami stoi więc wiele wyzwań, którym muszą sprostać. Jeśli marka ma pomysł na siebie, to wykorzystując różne narzędzia i działania z zakresu zarządzania i marketingu, będzie mogła skutecznie budować tożsamość brandu. Tylko w taki sposób może jej się udać przetrwać i nie dać wchłonąć większym podmiotom.

 

A jakich kompetencji szukasz wśród pracowników podczas tworzenia zespołu e-commerce?

Ważna dla mnie jest wiedza i doświadczenie, a także kreatywność i komunikatywność. W pracy spędzamy sporą ilość naszego dnia, więc warto aby współpraca dla wszystkich była satysfakcjonująca.

 

Cena czyni cuda i decyduje o zakupie, a może da się dziś zbudować dla konsumenta wartości wokół innych atrybutów?

W przypadku książek ciężko jest mówić o jakości, ponieważ produkty są podobne. Natomiast w branży fashion to pojęcie jest bardzo ważne dla konsumentów, którzy coraz bardziej świadomie dokonują zakupów. Oprócz jakości ważny jest również niepowtarzalny design, który pozwoli wyróżnić się na tle konkurencji.

 

Jakich trendów spodziewasz się w e-commerce w 2023 roku?

Na pewno wiodącym trendem będzie ekspansja zagraniczna, która jest dużą szansą na rozwój dla mniejszych i średnich firm. Wojna na Ukrainie, podwyżki stóp procentowych czy wzrost cen produktów sprawiają, że sklepom coraz trudniej utrzymać dotychczasowy poziom sprzedaży. Alternatywą i jednocześnie szansą staje się sprzedaż zagraniczna poprzez własne kanały lub marketplace. Rozszerzenie działalności o kolejne kraje nie tylko przynosi nowych klientów, ale też może stać się przewagą konkurencyjną. Na pewno wiąże się to z licznymi wyzwaniami, dlatego przed przystąpieniem do sprzedaży za granicą konieczne jest dokładne przeanalizowanie wielu kwestii i opracowanie rzetelnego planu. Sprzedaż produktów na rynkach międzynarodowych może poprawić wizerunek marki z perspektywy jej grupy docelowej.

 

Dlaczego e-commerce jest nadal zdominowany przez mężczyzn, podczas gdy chociażby w marketingu obecność kobiet jest bardzo silna?

Myślę, że coraz więcej kobiet zaczyna interesować się tą branża, czego jestem doskonałym przykładem.


Obszar e- commerce daje możliwość ciągłego rozwoju i bycia częścią jednej z bardziej prężnie rozwijających się branża.

Coraz więcej studentek decyduje się na naukę programowania, ux designu czy rozwoju innych technicznych umiejętności. To bardzo budujące i dające nadzieję na to, że w przyszłości w tym zawodzie będzie jeszcze więcej kobiet.

Rozmowę przeprowadził: Mikołaj Zygmański

Tekst i redakcja: Katarzyna Żmuda