DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 3 minut

Jesteś związany z firmą Oferteo i Vincente. Jak te branże radzą sobie z koronawirusową rzeczywistością?

Oferteo to platforma, która pomaga nawiązać kontakty ze specjalistami i dedykowana jest dla osób poszukujących usług i produktów. Z drugiej strony, za pośrednictwem serwisu zarejestrowani są wykonawcy, którzy mają możliwość dotarcia do nowych grup klientów. Podczas ograniczeń w handlu, rozrywce czy podróżowaniu, Polacy mocno skupili się na remontach i wykończeniu swoich mieszkań i domów.


Klienci poszukują sprawdzonych firm, które oferują dobrą jakość i cenę za usługi, a firmy poszukują nowych zleceń.

Te wszystkie elementy można znaleźć na Oferteo.pl, dlatego rok 2020 był bardzo udanym dla serwisu.

Vicente to nowa platforma, której ideą jest łączenie manufaktur, małych i średnich producentów oraz dystrybutorów z lokalnym biznesem. Stworzyłem platformę, która umożliwia łączenie biznesów B2B, ponieważ w czasie pandemii kontakt bezpośredni z klientami został mocno ograniczony. Platforma w pierwszej fazie jest dedykowana sklepom i firmom, które związane są z branżą kosmetyczną. Jest to dość świeży twór, więc ciężko jeszcze określić, jak koronawirus wpłynął na platformę Vincente. Już na pierwszym etapie widać jednak spore zainteresowanie takim modelem sprzedaży B2B.

 

Filozofia firmy Vicente świetnie wpisuje się we współczesny trend związany z lokalnością. Czy możesz coś więcej powiedzieć na ten temat?

Światem beauty zawładnęły takie trendy, jak lokalność, naturalne składy i transparentność. Konsumenci coraz chętniej wspierają lokalne gospodarki, poznają wyjątkowe marki i je doceniają. Być może kryzys uwrażliwia nas nie tylko na nasze prawdziwe potrzeby i chęć wspierania małych biznesów, ale również na zwracanie uwagi np. na ekologię. To, co jeszcze do niedawna było niszą, stało się ogólnym trendem.

 

Jak dotrzeć do klienta B2B sprzedając przez Internet?

Myślę, że na początku warto wyróżnić dwie grupy klientów, ponieważ ich potrzeby są zupełnie różne. Pierwszą grupę stanowią osoby, które dobrze znają dany produkt, więc tutaj kwestia doznań sensorycznych nie jest tak istotna. Najważniejszym czynnikiem decydującym o skorzystaniu z danej oferty jest tutaj cena i dostępność produktów.

Jeśli chodzi o pozyskanie nowych klientów i zainteresowanie ich asortymentem platformy internetowej, to jest dużo trudniejsze.


Rynek B2B i B2C nie różnią się jakoś szczególnie, a jedynym czynnikiem różnicującym jest wartość zamówienia.

Klient detaliczny jest skłonny więcej zapłacić za dany produkt, ponieważ skala jest dużo mniejsza. Ważne, aby jego potrzeba/ oczekiwanie zostało zaspokojone w jak najlepszy sposób. Natomiast w przypadku zamówień hurtowych, klienci B2B muszą pamiętać, że zaspokajają nie swoją potrzebę, ale klienta końcowego. Dostosowanie produktów do odpowiednich segmentów klientów detalicznych, jest kluczowym elementem w procesie budowania oferty. W obcym czasie najlepiej do klientów przemawiają video prezentacje produktów, live streamingi oraz możliwość zapoznania się z opiniami klientów.

 

Branża beauty bardzo prężnie działa w Internecie. Ale w jaki sposób np prezentować zapachy, które zabiorą nas w sensoryczną podróż zmysłów, bez fizycznego kontaktu?

W tej branży niezwykle ważną rolę odgrywa content wizualny, dlatego wciąż uczymy się storytellingu w wersji video. Transmisje live to jeden z wiodących trendów marketingowych w segmencie beauty.


Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na potencjalne wzrosty sprzedaży oraz zaangażowanie użytkowników, jest tworzenie treści w czasie rzeczywistym.

Ważni są też eksperci, którzy opowiedzą w sposób przekonywujący o produkcie.

 

Jakie trendy, obok lokalności i ekologii, będą kluczowe w 2021 roku?

Na pewno jednym z wiodącym trendów będzie rozwijanie się platform typu marketplace, dla konkretnych segmentów produktów. Ponadto firmy będą przykładać coraz większą uwagę do kwestii sprawnej i ekologicznej logistyki, a standardy w tym aspekcie wyznaczają na pewno najwięksi gracze np. Allegro. Bardzo ważny będzie też proces lojalizacji klientów, a na to wpływ ma wiele czynników: łatwość poruszania się po e-sklepie, jakość, cena, obsługa klienta itd. Dla klientów liczy się szybkość dokonywania zakupów, ponieważ mają coraz mniej czasu. Przed firmami stoi więc wyzwanie, aby zaistnieć w świadomości klientów, ponieważ tylko na tej podstawie można zyskać ich lojalność. Myślę, że bardzo ważnym trendem w dobie tak dużej konkurencyjności na rynku jest oferowanie potencjalnym klientom unikalnej oferty.

 

Jak skutecznie zarządzać kilkoma projektami jednocześnie?

Dobra organizacja i planowanie to zawsze najważniejsze składowe skutecznego zarządzania wieloma projektami. Osobiście, nie korzystam z narzędzi analogowych, takich jak notatnik, natomiast używam wielu aplikacji, które pomagają zautomatyzować procesy zarządzania projektami m.in Todolist, Asana. Mam też swój cotygodniowy rytuał, w którym planuję najważniejsze zadania na przyszły tydzień.

 

Dużo dzisiaj rozmawialiśmy na temat szeroko pojętej lokalności. A czym dla Ciebie jest lokalność?

Lokalność to miejsca, do których czuję więź emocjonalną. Bardzo lubię wspierać wszystkie biznesy osób kreatywnych, które robią coś z pasją i wkładają całe swoje serce w dany projekt. Szczególnie, jak np. dane produkty produkowane są w Polsce i są dobrej jakości.