DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 3 minut

Jak zdigitalizować tradycyjną markę – case Trefl

Trefl to przede wszystkim międzynarodowa marka, której puzzle, zabawki i gry planszowe znajdziemy w ponad 50 krajach świata. Z Michałem Anulewiczem rozmawialiśmy na temat tego, w jaki sposób zdigitalizować tradycyjną markę i jak skutecznie połączyć wszystkie kanały sprzedaży.

 

Jak wygląda dziś struktura działu marketingu w Trefl?

Jestem digital managerem w dziale marketingu i odpowiadam za marketing produktowy i wszystkie aktywności firmy Trefl w przestrzeni digital i e-commerce. Mój zespół jest dość mały i wspieramy się nawzajem w tym, aby rozwijać portfolio produktowe marki online.

 

Jakie działania marketingowe w Waszej branży przynoszą najwięcej efektów?

Staramy się działać omnichanellowo, ponieważ tego wymagają od nas nasi klienci. Skupiamy się w dużej mierze na działaniach influencerskich i marketingu opartym o format video. Tworzymy filmy instruktażowe, które są dużym wsparciem dla pasjonatów gier planszowych. Zależy nam na tym, aby przede wszystkim przedstawić autentyczne działanie naszych produktów i pokazać ich fizyczne możliwości. Content online transferujemy w kierunku działań performance, które domykają ścieżkę klientów e-commercowych poszukujących produktów takich, jak nasze.

 

Jesteście marką z “tradycyjnym” produktem, tymczasem inwestujecie w rozwiązania digitalowe. Jak zmieniło się Wasze podejście do tego na przestrzeni lat?

W Trefl pracuję ponad 6 lat i na początku digital stanowił zaledwie kilka procent biznesu. Obecnie w niektórych kategoriach produktowych jego udział dochodzi do 90 %. To pokazuje, że kanał na przestrzeni czasu stał się dla nas wiodącym nurtem działań marketingowych. Dbamy o rozwój kanału digital zarówno w obszarze realziowanych działań marketingowych, jak i w obrębie kompetencji naszego dość niedużego zespołu.

 

Jak udaje Wam się łączyć wszystkie kanały: sklep brandowy, marketplace, handel b2b?

To faktycznie duże wyzwanie, a problemy na tym polu są nieuniknione. Nie możemy spierać się z naszymi kluczowymi dystrybutorami na polu cenowym. Sklep Trefl ma swoich stałych i nowych odbiorców, ponieważ proponuje unikalną ofertę, która nie jest dostępna w innych kanałach. Poza tym mamy tutaj do czynienia z przywiązaniem klienta do naszego brandu. Będziemy w najbliższym czasie wdrażać również program lojalnościowy, aby stworzyć jeszcze silniejszą więź z konsumentami.


Nie chcemy walczyć ceną, więc musimy szukać innych sposobów na zwiększenie atrakcyjności oferty naszego e-commerce. Coraz większa ilość osób wraca do nas, pomimo że cena czasami jest wyższa.

Tutaj działa efekt przywiązania do marki i wspomnień z nim związanych, a także wyjątkowa, bezpośrednia obsługa. Zakupy w oficjalnym sklepie online Trefla to również 100% gwarancji jakości produktu i jego autentyczności.

Czym oprócz samego produktu można zaskoczyć klienta na digitalowej ścieżce?

My przede wszystkim staramy się przekazywać klientom informacje na temat ciekawego spędzania wolnego czasu, a więc tradycyjnych rozrywek: gra w planszówki, układanie puzzli. W ramach tej strategii prowadzimy bloga, tworzymy dedykowane formaty video dostępne na oficjalnym kanale YouTube Trefla i naszych social mediach. Staramy się inspirować naszych odbiorców w każdym z tych kanałów. Ponadto pokazujemy, że puzzle i planszówki to znakomite zajęcie nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Nasze produkty poza formą rekreacji, pełnią też wartościowe funkcje edukacyjne.

 

Co proponujecie w kontekście strony www, czego nie posiada Wasza konkurencja?

Bardzo duży potencjał widzimy w automatyzacji marketingu, która pozwala kierować spersonalizowane komunikaty do różnych grup odbiorców. W e-commerce firmy realizują podobne strategie, ale kluczem jest to, aby skutecznie się wyróżnić i dostosować działania do grupy danych odbiorców.

 

Czy grono puzzlomaniaków wciąż rośnie?

Cały czas walczymy o to, aby grupa puzzlomaniaków rosła w siłę. Puzzle zmuszają do uważnego przyglądania się detalom i pozwalają skupić się na jednej czynności, bez rozpraszania się i patrzenia w ekran telefonu czy komputera. Społeczność puzzlomaniaków jest bardzo zróżnicowana, ale łączy ich wielka miłość do wielotysięcznych układanek. W działaniach digital marketingowych zachęcamy do spędzania wolnego czasu w świecie pozbawionym światła smartfona, czy telewizora. Na drugim biegunie są oczywiście platformy streamingowe i cały digitalowy świat, ale my proponujemy rozrywkę, która jest namacalna i to jest naszą ogromną wartością.

 

Gdzie w Waszej branży jest miejsce na technologie, z perspektywy produktu?

To ciekawe pytanie, ale odpowiedź będzie dość przewrotna.


Paradoksalnie nowe technologie są dla nas konkurencją i w pewien sposób kolidują z naszymi wartościami. Chcemy bowiem odciągnąć naszych odbiorców od technologicznych rozrywek i przekonać ich do tradycyjnych form spędzania czasu. Jednak nie mówimy kategorycznie “nie” nowym technologiom, tylko zastanawiamy się wciąż jak możemy je mądrze wykorzystać w naszym biznesie.

Na pewno drzemie w nich duży potencjał, który postaramy się dopasować do naszych działań i filozofii marki. Być może w niedalekiej przyszłości planszówki Trefla zagoszczą w odpowiedniej formie na platformach mobilnych.

Trefl to marka znana i lubiana. Na jakich wartościach budował się przez lata wizerunek marki Trefl ?

Trefl to przede wszystkim międzynarodowa marka, której puzzle, zabawki i gry planszowe znajdziemy w ponad 50 krajach świata. Marka powstała w idealnym czasie, ponieważ wówczas nikt w Polsce nie produkował puzzli. W świecie zdominowanym przez nowe technologie, tradycyjne rozrywki pozwalają budować więzi i relacje. Trefl wspiera również dwie drużyny sportowe( Trefl Gdańsk i Trefl Sopot). W skład Grupy Trefl wchodzi także studio filmowe KAZstudio, które ma znaczący wkład w rozwój polskiej kultury, dzięki serialowi dla dzieci pt. “Rodzina Treflików”.

Rozmowę przeprowadził: Mikołaj Zygmański

Tekst i redakcja: Katarzyna Żmuda