DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 3 minut

Wirtualna rzeczywistość została okrzyknięta przez wizjonerów metaverse, przyszłością naszego świata. O cyfrowych narzędziach, nowych potrzebach i wartościach, a także kreowaniu wirtualnej rzeczywistości rozmawialiśmy z Łukaszem Rybczonek, CEO i współzałożycielem projektu.

Na czym polega projekt Avatly?

Tworzymy pierwszą na świecie wirtualną galerię handlową dla marek z segmentu fashion, gdzie kolekcje będą prezentowane w wersji 3D. W praktyce wygląda to tak, że użytkownicy będą mogli stworzyć swojego realistycznego awatara w taki sposób jak selfie, a następnie wejść do wybranego przez siebie sklepu, zostać indywidualnie obsłużonym, przymierzyć ubranie na sobie, a następnie kupić je dzięki integracji z dostawcami e-commerce.


Dzięki Avatly będzie można również wykorzystać przygotowane wcześniej realistyczne avatary “meta ludzi” odpowiadające standardowym sylwetkom i obejrzeć kolekcję na sobie w różnych okolicznościach.

Użytkownik będzie miał okazję zobaczyć wirtualnie ruszającą się odzież zarówno na wybiegu dla modelek , jak i np. tańcząc czy wykonując sportowe ćwiczenia. Naszą usługę kierujemy na rynek globalny, a w szczególności do marek fashion z segmentu premium. Zajmujemy się kompleksowym podejściem do wdrożenia fashion metaverse , a więc począwszy od przeniesienia kolekcji do modeli 3D aż przez projektowanie i oprogramowanie butików w naszej galerii Avatly.


Uważamy, że technologia 3D ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o realne wskaźniki sprzedaży online, gdzie jedną z ekologicznych mocnych stron jest m.in. zmniejszenie liczby zwrotów w największej branży e-commerce.

Metaverse dla nas to lustrzany świat, który wkrótce będzie cyfrowym odwzorowaniem świata fizycznego na wszystkich jego poziomach.

 

A jakie zalety to rozwiązanie ma w kontekście szeroko pojętego biznesu e-commerce?

Przede wszystkim możliwość lepszej wizualizacji i prezentacji produktów na realnym użytkowniku, a w naszym przypadku jego własnym awatarze. Kolejnym fascynującym elementem jest nieograniczona możliwość segmentacji nawet do poziomu dynamicznej zmiany kolekcji, która dopasuje się do poziomu pojedynczego klienta. To z kolei przełoży się na lepsze wybory klienta i ekologię, która wpisana jest w DNA większości marek odzieżowych. Zakupy w internecie bardzo często bowiem wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem, ponieważ dany element garderoby może świetnie prezentować się na zdjęciach, ale nie mamy pojęcia, jak będzie wyglądał na nas samych. Wiąże się z tym ogromna liczba zwrotów, a ślad węglowy generowany podczas tego procesu jest jednym z największych problemów przemysłu modowego. W wirtualnym świecie będziemy mogli poruszać się, dotykać produktów cyfrowych i je przymierzyć. Na pewno w dużej mierze pozwoli to zminimalizować liczbę nietrafionych zakupów.


Myślę, że metaverse z całym zapleczem swoich możliwości może okazać się przyszłością branży e-commerce, ponieważ wypełni lukę między klientem a producentem oferującym towary, które wcześniej trudno było zweryfikować na podstawie zdjęć na stronie www.

Doświadczenie metaverse wciąga jeszcze bardziej niż media społecznościowe i fizycznie będzie to wyjątkowa okazja dla marek na pokazanie sił kreatywnych, aby zapewnić użytkownikom niesamowite doznania zakupowe. Ponadto za pomocą “big data” na zapleczu naszej technologii możemy budować segmenty klientów, którzy są już zwymiarowani i przekazywać je dostawcom, aby mogli dopasować swoją ofertę jeszcze bardziej precyzyjnie.

 

Czy będzie jakieś element entertainment?

Nasz projekt budujemy w środowisku gamingowym, więc użytkownicy będą mogli wchodzić w różnego typu interakcje z innymi użytkownikami. Zastosowanie tego typu funkcjonalności to tylko kwestia wyobraźni. Nasi użytkownicy będą mogli podejmować interakcje z obsługą sklepu czy dedykowanym wsparciem jak wirtualni styliści.. Na ten moment jesteśmy na początku drogi, ale część rozrywkowa na pewni nie ominie Avatly.

 

Jak to się stało, że po 15 latach pracy w tradycyjnym e-commerce, zacząłeś poszukiwać nowych wyzwań?

Widzę w tym projekcie, jak i całym metaverse bardzo duży potencjał. Wirtualna rzeczywistość wkrótce sprawi, że będziemy mogli dosłownie zanurzyć się w tym świecie i wykonywać aktywności, zarezerwowane wyłącznie dla realnego świata. Dzięki metaverse i awatarom 3D, które tworzymy, przenosimy zakupy i doświadczenia socjalne w zupełnie nowy wymiar. Ponadto Avalty umożliwi wystylizowanie swojego avatara w cyfrowe ubrania najlepszych projektantów lub przyjęcie “alter ego” i wygenerowanie własnego unikatowego NFT’s. Jestem przekonany, że za jakiś czas pojawią się influencerzy, którzy będą specjalizować się w modzie 3D i na tej podstawie stworzą swój niepowtarzalny content. Na pewno to rozwiązanie pozwoli klientom doświadczyć czegoś niezwykłego, a także zwiększy ich zaufanie do danego brandu, szczególnie w kontekście innowacyjności i zmieniającego się na naszych oczach świata. Dla marek odzieżowych to świetna okazja do tego, aby przejść cyfrową transformację swojej działalności, a tym samym zdobyć nowych klientów. Prawdopodobnie w przyszłości dobra cyfrowe będą ważnym sposobem wyrażania siebie, a metaverse istotnym czynnikiem napędzającym handel. Uwielbiam podejmować się nowych wyzwań, a dzięki temu projektowi wraz z moim zespołem mamy okazję stworzyć pierwszą na świecie galerię metaverse dla branży fashion. Metaverse niesie potencjał do generowania nowych możliwości biznesowych, wprowadzając na inny poziom cyfryzacji poszczególne branże, w tym również fashion.


Metaverse opiera się na zdecentralizowanej przestrzeni wirtualnej, dlatego wielu kreatywnych ludzi będzie miało możliwość odniesienia sukcesu w meta-wszechświatach.