DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 3 minut

Widzę u Ciebie wspólny mianownik pomiędzy stylem życia, a filozofią firmy. Czy zdrowy styl życia był tym, co zmotywowało Cię do założenia biznesu?

Mój biznes rozpoczął się od sklepu internetowego Yerba Mate Store, w którym można było znaleźć yerbę i akcesoria z nią związane. Zauważyłem, że rośnie zapotrzebowanie na rynku na produkty z kategorii superfoods i tak mój biznes zaczął się rozrastać. W swoim portfolio produktowym mamy różne rodzaje superfoods, suplementy diety i wciąż poszerzamy asortyment.

 

Czy trend na zdrowe odżywianie to tylko chwilowa moda czy coś, co pozostanie z nami na dłużej?


Myślę, że zwiększyła się świadomość konsumenta i docenia on to, co zdrowe i ekologiczne.

Rynek superfoods wciąż się rozwija, więc zapotrzebowanie na tego typu produkty wciąż rośnie. Jeśli chodzi o rynek polski to jest tutaj jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale z moich obserwacji wynika, że pomimo ciągle jeszcze niskiej świadomości znaczenia zdrowej żywności w codziennej diecie, potencjał rozwoju superfoods w naszym kraju jest bardzo duży. Ważne, by zdrowa żywność była dla wszystkich przystępna finansowo.

 

Produkty pochodzą z całego świata. W jaki sposób wybieracie źródło ich pochodzenia i dostawców?

Przede wszystkim stawiamy na dobre surowce w optymalnej cenie. Skrupulatnie sprawdzamy produkty, prowadzimy badania laboratoryjne, a wszystko po to, aby zweryfikować, czy spełniają wymogi jakościowe. Jeśli chodzi o znajdowanie dostawców, to ciągle szukamy nowych , jeszcze lepszych źródeł dostaw.

 

Jak pandemiczna rzeczywistość wpłynęła na Twój biznes?

Jeśli chodzi o negatywne skutki to były to braki dostępności w łańcuchu dostaw, ponieważ większość produktów jest importowana z różnych regionów świata. Prawie 10- krotnie wzrosły koszty importu, a to z kolei wpłynęło na cenę końcową dla klienta. Z bardziej pozytywnych aspektów to zaczęliśmy przykładać większą wagę do dbałości o zdrowie. Większość czasu spędzamy w domu, a to z kolei powoduje, że bardziej skupiamy się na jakości przygotowywanych posiłków.

 

Postawiliście na e-commerce b2c. Czy była to dobra decyzja?

Długo się zastanawialiśmy, czy jest to dobry kierunek rozwoju. Jednak w końcu zdecydowaliśmy się, aby więcej postawić na marketing b2c i zacząć jeszcze lepiej panować nad doborem produktów. Wówczas nie mieliśmy kanału, który pozwoliłby na jednoczesne promowanie produktów i sprzedaż. W ciągu 4 lat dojrzeliśmy do decyzji, aby otworzyć sklep i połączyć go z marketplace. Była to dobra decyzja i obecnie intensywnie działamy w online. Paradoksalnie pandemia nam w tym pomogła, ponieważ udało nam się wypromować produkty i rozbudować sklep e-commerce.

 

Jakie według Ciebie pytania powinien zadać sobie producent, który chce uruchomić e-commerce w modelu b2c?

Przemyślana polityka cenowa to jedna z podstawowych kwestii. Nasz sklep internetowy traktujemy stricte marketingowo, ponieważ ruch, który uda się wygenerować przekłada się na sprzedaż, a także wpływa na świadomość produktów wśród konsumentów. Chodzi przede wszystkim o budowanie wizerunku w Internecie. Staramy się mieć taką cenę, aby nie konkurowała z innymi sklepami, ponieważ dzięki temu możemy skupić się na promocjach dla obecnych produktów.

 

Czy jesteście zadowoleni ze współpracy z influencerami?

Raczej jesteśmy zadowoleni, ale współprace różnie się układały. Czasami przypadkowy influencer jest w stanie dobrze zadziałać na wzrost sprzedaży. Najważniejsze jest dopasowanie danego produktu do odpowiedniej osoby.

 

Dlaczego sprzedajecie Wasze produkty tylko na rynku polskim?

Przez chwilę mieliśmy sklep internetowy w Anglii, ale wraz z wejściem Brexitu , musieliśmy go zawiesić ze względu na kwestie formalne. Mamy wielu klientów, którzy dystrybuują nasze produkty poza granicami kraju.


E-commerce poza granicami naszego kraju to perspektywiczna wizja na następne lata.

 

Wiele z produktów dostępnych jest w sieciach retailowych, które mają dużą rozpoznawalność na rynku. Jak skutecznie negocjować z tak dużymi sieciami?

Zazwyczaj jest to jednostronna negocjacja. Duże znaczenie ma kwestia jakości produktu i umiejętne podejście do sprzedaży.

 

Czy posiadacie również model sprzedaży b2b w e-commerce?

Posiadamy osobną strategię stworzoną pod kontrahentów hurtowych. Platforma b2b nie jest rozwijana, ponieważ stanowi tylko dodatek i ułatwienie dla części klientów, którzy składają za jej pomocą zamówienie.

 

A czym dla Ciebie jest zdrowy styl życia?

Jestem zwolennikiem holistycznego podejścia, a więc połączenie aktywności fizycznej, dobrej suplementacji, unikanie przetworzonych produktów i cukrów. Tylko synergia tych wszystkich elementów może przynieść oczekiwane rezultaty.