DigitalExperts Club

Szacowany czas czytania: 4 minut

Na czym polega Twoja rola w teamie Bizuu?

Z Bizuu jestem związany od 2018 roku i moje pojawienie się w firmie związane było z wdrożeniem nowego sklepu internetowego. Obecnie odpowiadam za rozwój firmy w zakresie developmentu oraz e-commerce.

 

Jak odnajdujesz się w branży e-commerce mając doświadczenie z pracy w Urzędzie Statystycznym? Jak koresponduje to z Twoją aktualną rolą w Bizuu?

Wbrew pozorom wiele elementów się tutaj zgrabnie zazębia i pomaga mi w obecnej pracy. W Urzędzie Statystycznym nauczyłem się m.in. bardzo wiele o analizie biznesowej, skutecznym planowaniu projektów oraz prowadzeniu biznesowych rozmów.

 

Jakie kluczowe projekty technologiczne udało się Tobie zrealizować w trakcie swojej współpracy z Bizuu?

Myślę, że trudno jednoznacznie wskazać jeden projekt, ponieważ każdy z systemów, jakie udało nam się do tej pory wdrożyć stanowi element całości, którego celem jest zinformatyzowanie firmy, zautomatyzowanie procesów, oparcie decyzji o dane oraz przygotowanie firmy m. in. do ekspansji zagranicznej. Na ten moment z projektów, jakie wdrożyliśmy mogę wyróżnić dwa kluczowe elementy układanki, czyli nowy sklep internetowy oparty na shopify oraz narzędzia, takie jak PowerBI, które wspierają naszą analizę danych.

 

Jak w takim razie należy przygotować się technologicznie na ekspansję zagraniczną?

Nie ma idealnej checklisty, dzięki której ekspansja zawsze się uda. Jedno natomiast jest pewne. Im bardziej elastyczni jesteśmy, tym łatwiej będzie tego dokonać. Na pewno należy odpowiednie przygotować wszystkie kwestie logistyczne, aby móc bezproblemowo dostarczać produkty do zagranicznych odbiorców.


Sklep internetowy powinien być dopasowany do specyfiki danego rynku, na jakim chcemy działać. Przekonanie do siebie zagranicznych odbiorców będzie dużo trudniejsze niż lokalnych. Czynnikami, które mogą zachęcić klientów do zakupu na zagranicznej platformie mogą być wygodne formy dostawy, jasne informacje o produktach czy pozytywne opinie.

Jeśli umożliwimy zagranicznemu odbiorcy płatności za pomocą metody, którą preferuje, wówczas zwiększymy szanse na finalizację transakcji i zjednanie sobie klientów. Sprzedaż międzynarodowa w sklepie internetowym wymaga też przetłumaczenia wszystkich treści: opisy produktów, wiadomości e-mail czy podstrony. Tak naprawdę ekspansja na rynki zagraniczne to duże wyzwanie, któremu sprostać musi nie tylko marka, ale również technologia, na którą składa się między innymi: płatność w obcych walutach, sprawna obsługa klienta, powiązanie sklepu z systemami firm kurierskich realizujących przesyłki zagraniczne.

 

Skąd czerpać wiedzę o tym, co ważne jest dla konsumenta na danym rynku?

Na pewno możemy posiłkować się różnego rodzaju raportami na temat danego rynku. Takie raporty można znaleźć w internecie i zazwyczaj są to darmowe opracowania. Możemy również wspomagać się takimi narzędziami, jak Market Finder od Google, AnswearThePublic i wieloma innymi, które pozwolą nam nie tylko wybrać najlepszy dla nas kierunek ale też pomogą nam przygotować nasz sklep do ekspansji. Jednak ja uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie partnera na danym rynku i wsparcie się jego doświadczeniem i wiedzą podczas przygotowywania strategii wejścia. Jest to na pewno kosztowne rozwiązanie, ale zwiększa szansę na wejście zakończone sukcesem.

 

Jaki model w przypadku ekspansji zagranicznej jest Twoim zdaniem lepszy: marketplace czy sklep internetowy?

Na pewno model marketplace jest łatwiejszym rozwiązaniem, ponieważ w tym przypadku marka nie musi przejmować się wieloma innymi aspektami. Jednak jest też pewne zagrożenie, ponieważ można tutaj zginąć w gąszczu innych marek, a tym samym nie wyróżnić się z ofertą. To dobry sposób do tego, aby przede wszystkim sprawdzić, czy nasze produkty cieszą się zainteresowaniem wśród potencjalnych klientów. Szczególnie dla monobrandów, którym ciężko przyciągnąć klienta na początku swojej ekspansji przez własny ecommerce.

 

A czym dla Ciebie są rozwiązania omnichanellowe i jaką niosą ze sobą wartość dodaną dla biznesu?

W czasach, gdy granice między światem online i offline coraz bardziej się zacierają, klienci szukają doświadczeń zakupowych, w których obie te formy się przenikają.


Uważam, że konsumenci są coraz bardziej świadomi i nawet jeśli nie wiedzą czym jest omnichannel, to znają i doceniają tego typu rozwiązania. Dla mnie każde rozwiązanie, które pozwala mi zatrzeć różnice pomiędzy światem online a offline jest rozwiązaniem omnichanelowym.

Jedną z największych wartości jakie niosą tego typu rozwiązania jest budowanie mocnej relacji z klientem. Wdrażając strategię omnikanałowości należy skupić się na zbudowaniou zintegrowanego środowiska łączącego systemy i ludzi, którzy odpowiadają za kontakt z klientem. Wszyscy pracownicy powinni zrozumieć, że tego typu rozwiązania mogą przynieść wspólną korzyść, dlatego tak ważna jest współpraca w kontekście przenikania się świata online i offline.

 

Jakie rozwiązania w zakresie omnichannel dziś oferuje swoim klientom Bizuu?

W Bizuu cały czas rozwijamy się w zakresie omnichannel i najbliższy rok to czas, w którym kolejne elementy układanki omnichannelowej będą się u nas pojawiały. Niemniej jednak dzisiaj na pewno zapewniamy spójność cen i promocji czy zintegrowane stany magazynowe, dzięki którym można zamówić produkty z odbiorem osobistym w wybranym butiku.

 

Tworzycie markę dla kobiet. Czy marketing w e-commerce ma płeć?

​​Myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony tak, ponieważ na pewno inaczej sprzedaje się produkty dla kobiet, a inaczej produkty dla mężczyzn. Ale gdy przyjrzymy się głębiej temu zagadnieniu to znajdziemy wiele punktów styku i podobnych zasad. Gdy w Bizuu zaczynaliśmy pracę nad nowym sklepem bardzo wiele czasu spędziliśmy nad tym, aby był on przygotowany idealnie dla kobiet, odpowiadał na ich potrzeby, był przejrzysty, prosty w obsłudze, a także zgodny z trendami światowymi. Myślę, że się nam to udało i klientki doceniają pracę jaką wykonaliśmy i cały czas wykonujemy aby go udoskonalać.

 

Co wyróżnia markę Bizuu na tle konkurencji?

Znakiem rozpoznawczym produktów Bizuu jest wysoka jakość materiałów, dbałość o detale oraz niebanalne, jedyne w swoim rodzaju autorskie printy. Bizuu to również intensywne kolory oraz połączenie aktualnych trendów z nowatorskimi rozwiązaniami. Marka konsekwentnie wdraża również Bizuu Cares – certyfikowana przędza i tkaniny, opakowania eco oraz zrównoważona moda.

Rozmowę przeprowadził: Mikołaj Zygmański

Tekst i redakcja: Katarzyna Żmuda